کشتن 21 مسیحی در سوریه توسط داعش

سرپرست کلیسای ارتدکس سوریه گفت که حدود ۲۱ مسیحی پس از اشغال شهر توسط داعش در ماه اوت گذشته به قتل رسیدند. به گفته او در مجموع ۳۰۰ مسیحی در شهر باقی مانده بودند.

موبنا – گزارش هایی در مورد قتل شماری از مسیحیان سوری به دست پیکارجویان گروه اسلام گرای داعش در شهر القریتین سوریه منتشر شده است.

نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی روسیه و متحدانش هفته پیش شهر القریتین را از داعش پس گرفتند.

سرپرست کلیسای ارتدکس سوریه گفت که حدود ۲۱ مسیحی پس از اشغال شهر توسط داعش در ماه اوت گذشته به قتل رسیدند. به گفته او در مجموع ۳۰۰ مسیحی در شهر باقی مانده بودند.

ایگناتیوس آفرم دوم به بی بی سی گفت که سه زن در میان کشته ها بودند.

او گفت که بعضی از آنها درحال تلاش برای فرار کشته شدند درحالی که سایرین به خاطر شکستن “شرایط ذمه”،‌ که خواستار تن دادن آنها به احکام اسلامی می شد، به قتل رسیدند.

پنج مسیحی دیگر هنوز مفقودالاثر هستند که تصور می شود کشته شده باشند. مذاکرات و پرداخت خون‌بها به آزادی باقی گروگان ها منجر شد.

سرپرست کلیسای ارتدکس سوریه گفت نشانه های نگران کننده ای ظاهر شده بود از اینکه داعش قصد فروش دختران مسیحی به عنوان برده را دارد.

با این حال او گفت که علیرغم این قتل ها هدف او همچنان احیای همدلی میان ادیان است.
Image caption اتوبوس هایی که دولت سوریه فراهم کرده هزاران نفر از ساکنان را به القریتین و شهر تدمر – که محوطه باستانی پالمیرا در کنار آن است – منتقل کرده اند

او گفت: “ما قرن‌ها در این شرایط زندگی کرده ایم، یاد گرفته ایم چطور به هم احترام بگذاریم، یاد گرفته ایم چطور با هم زندگی کنیم. دوباره می توانیم با هم زندگی کنیم، به شرطی که دیگران ما را تنها بگذارند.”

همه خیابان ها و ساختمان های شهر القریتین کاملا ویران شده است؛ از جمله یک صومعه ۱۵۰۰ ساله مسیحی با خاک یکسان شده.

داعش پس از اشغال القریتین صدها ساکن شهر از جمله ده ها مسیحی را ربود؛ بسیاری از آن مسیحیان با پرداخت خون‌بها آزاد شدند.

دولت سوریه در ماه های اخیر با حمایت هوایی جنگنده های روسیه موفق به پیروزی های مهمی شده. در مقابل داعش در هفته های اخیر متحمل رشته شکست هایی از جمله در شهر تدمر (پالمیرا) شد.

القریتین، در حدود ۱۰۰ کیلومتری غرب پالمیرا، اولین شهری بود که داعش در جریان اولین عملیات تهاجمی عمده خود پس از اشغال پالمیرا در ماه مه گرفت.

ماه گذشته آتش بسی نسبی در سوریه برقرار شد که شامل نبرد با گروه های افراطی اسلام گرا از جمله داعش و جبهه نصرت نمی شود.

این کشور از آن زمان شاهد فروکش کردن درگیری ها بوده است.

 منبع: بی بی سی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =

دنبال کنید @ اینستاگرام