هفت گام در مسیر استفاده ایمن از تلفن همراه هوشمند

والدین می توانند با صرف اندکی وقت و ارائه برخی نکات ایمنی پایه به فرزند نوجوان خود، زمینه‌های لازم برای استفاده از تلفن همراه هوشمند را در آنها ایجاد کنند.

موبنا – سرانجام تصمیم گرفته‌اید تا برای فرزند نوجوان خود تلفن همراه هوشمند خریداری کنید. دلایل مختلفی می توانند در اتخاذ این تصمیم دخیل باشند که دریافت نمرات خوب در امتحانات پایان ترم، خریدن تلفن همراه هوشمند توسط یکی از دوستان فرزند نوجوانتان و یا پیشرفت وی همگام با پیشرفت فناوری از آن جمله‌اند. دلیل این اقدام هر چه باشد، ابزارک جدید و جالب توجه از جعبه خود خارج شده و منتظر تعامل با مالک جدید و کم سن و سال خود است.
اما پیش از آن که تلفن همراه هوشمند را در اختیار فرزند نوجوان خود قرار دهید، برخی نکات ایمنی بسیار مهم را باید در نظر بگیرید. امروزه، تلفن‌های همراه هوشمند به ابزارهایی بسیار قدرتمند مبدل شده که حتی بازار کامپیوترهای رومیزی و لپ تاپ را به چالش کشیده‌اند. بر همین اساس خیلی آسان است که تلفن همراه هوشمند به ابزاری مضر در دست کاربری بی تجربه مبدل شده و بعدها از رفتارهای بدی که در نوجوان شکل گرفته و یا فعالیت‌های نامناسبی که در فضای مجازی انجام می دهد احساس نارضایتی و پشیمانی در والدین ایجاد شود.
این در شرایطی است که والدین می توانند با صرف اندکی وقت و ارائه برخی نکات ایمنی پایه به فرزند نوجوان خود، زمینه‌های لازم برای استفاده از تلفن همراه هوشمند را در آنها ایجاد کنند. در ادامه این مطلب برخی از این نکات را به صورت مختصر بررسی می کنیم.
تنظیم گذرواژه برای تلفن همراه
انتخاب گذرواژه نخستین خط دفاعی برای کاربران نوجوان تلفن همراه در برابر افراد سودجو و سارقان احتمالی این ابزارک‌ها محسوب می شود. گذرواژه‌ای را انتخاب کنید که به راحتی توسط خود شما و فرزند نوجوانتان به خاطر سپرده می شود. همچنین، تنظیمات تلفن همراه را به گونه‌ای انتخاب کنید که پس از حداقل یک دقیقه عدم استفاده از آن، به صورت خودکار قفل شود.
اضافه کردن شماره‌های ضروری در دفترچه تلفن
اطمینان حاصل کنید که شماره تلفن تمامی اعضای خانواده در فهرست مخاطبین تلفن همراه فرزند نوجوانتان ثبت شده تا وی به راحتی و بدون نیاز به حفظ کردن آنها به این افراد دسترسی داشته باشد. فهرست مخاطبان دفترچه تلفن می تواند شامل شماره‌های منزل، تلفن‌های همراه والدین، پرستاران کودک، مدرسه و یا هر فرد و مکان دیگری باشد که فرزندتان در مواقع اضطراری ممکن است به آنها نیاز داشته باشد. اگر فرزند نوجوانتان قصد استفاده از خدمات ایمیل را دارد، اطمینان حاصل کنید که حساب کاربری وی به خوبی راه اندازی شده و عملکرد دقیق و درستی دارد.
تعیین قوانین استفاده از تلفن همراه
می توانید مجموعه‌ای از قوانین را برای فرزندان خود تعیین کنید که شامل زمان و چگونگی استفاده از تلفن همراه می شوند. این قوانین باید شامل محدودیت‌هایی درباره استفاده از تلفن همراه هوشمند باشند. به عنوان مثال، هنگام صرف غذا نباید از تلفن همراه استفاده کرد و یا بعد از ساعت 9 شب امکان استفاده از تلفن همراه هوشمند وجود ندارد. همچنین قوانینی درباره برقراری تماس با افراد غریبه و یا اقدام‌هایی که در زمان دریافت محتوایی نامناسب باید انجام شود را تعیین کنید.
پس از تعیین مجموعه قوانین و مقررات، هم شما و هم فرزندتان باید نسخه‌ای چاپی از آن را امضا کرده و در محلی مشترک در منزل نصب کنید. همچنین، فرزند خود را به خوبی درباره پیامدهای ناشی از شکستن قوانین و مقررات توجیه کنید. به عنوان مثال، نباید از محروم کردن فرزند خود از داشتن تلفن همراه هوشمند هراس و نگرانی داشته باشید.
بررسی سیاست‌های مدرسه فرزند خود پیرامون استفاده از تلفن همراه
مدرسه‌های مختلف دارای سیاست‌های مختلف درباره تلفن همراه و استفاده از آن در فضای مدرسه هستند. بر همین اساس، اطمینان حاصل کنید که فرزندتان نسبت به این قوانین آگاهی کامل داشته و پیامدهای تخطی از آنها را به روشنی برای وی مشخص کنید.
تعیین قوانین برای دسترسی به اینترنت و دانلود برنامک‌ها
تلفن‌های همراه هوشمند نه تنها دستگاه‌های ارتباطی پیچیده‌ای هستند، بلکه امکان دسترسی نامحدود به دنیای مجازی و فروشگاه‌های آنلاین را نیز فراهم می کنند. این فروشگاه‌ها دارای بیش از صدها هزار برنامک قابل دانلود هستند.
اطمینان حاصل کنید فرزندتان از آن چه که می تواند و آن چه که نمی تواند با تلفن همراه خود انجام دهد، آگاه بوده و محدودیت‌های اطلاعاتی و داده در این زمینه را مشخص کنید. به عنوان مثال در تلفن‌های همراه آی‌فون، استفاده از مرورگر سافاری و دسترسی به فروشگاه اپ استور می تواند خاموش و یا محدود گردد. درباره این که تحت چه شرایطی این محدودیت‌ها از بین می روند، با فرزند خود صحبت کرده و تصمیم گیری کنید.
به اشتراک گذاشتن مسئولت مالی
دادن تلفن همراه هوشمند به یک نوجوان می تواند فرصتی فوق العاده برای فراگیری مسئولیت مالی باشد. به عنوان مثال، برای دریافت برنامک‌های مورد نیاز از پول هفتگی وی بکاهید. حتی ممکن است میزان هزینه استفاده فرزندتان از تلفن همراه فراتر از پول هفتگی وی باشد، اما در هر دو صورت درک بهتر از مدیریت هزینه‌ها و مسئولیت مالی ایجاد شده در قبال دریافت تلفن همراه دور از انتظار نیست.
آموزش مراقبت از تلفن‌های همراه هوشمند
شکوفایی مسئولیت پذیری نوجوانان در قبال حفظ و نگهداری ایمن از تلفن همراه هوشمند موضوع مهمی محسوب می شود. این مساله می تواند انتخاب یک قاب محافظ برای بدنه، حصول اطمینان از شارژ کردن مناسب باتری، خشک نگه داشتن تلفن همراه، خاموش نگه داشتن وای فای و بلوتوث برای افزایش عمر باتری و نگهداری تلفن همراه هوشمند در مکانی امن هنگامی که از آن استفاده نمی شود را شامل شود.
استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند توسط کودکان هم با خطرات و هم فرصت‌هایی مناسب همراه است. بر همین اساس، پیش از دسترسی نوجوانان به این ابزارک‌های قدرتمند می توانید با تعیین برخی قوانین ساده و پایه آرامش فکری لازم را هم برای خود و هم برای فرزند نوجوانتان فراهم کنید.

One thought on “هفت گام در مسیر استفاده ایمن از تلفن همراه هوشمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =

دنبال کنید @ اینستاگرام