«آنگ سان سوچی» وزیر خارجه می‌شود

آنگ سان سوچی، برنده جایزه صلح نوبل به کابینه دولت آینده میانمار می پیوندد و با وجود اینکه به دلیل محدودیت قانون اساسی نتوانست رئیس جمهور شود، موقعیت رسمی در دولت به دست خواهد آورد.

قانونگذاران میانمار سه شنبه گذشته ‘تین کیاو’ دستیار ارشد ‘سان سوچی’ رهبر حزب ‘جبهه ملی برای دمکراسی’ را به عنوان نخستین رئیس جمهوری غیرنظامی این کشور انتخاب کردند و وی باید کابینه جدید را معرفی کند.

‘مان وین خین تانگ’ رئیس مجلس میانمار، گفت که رئیس جمهور لیستی از افراد را برای وزارتخانه ها به مجلس پیشنهاد کرده است.

به نوشته تارنمای شبکه خبری آسیا، انتظار می رود لیست وزرای دولت جدید میانمار هفته آینده مورد تایید قرار گیرد.

ناظران می گویند آنگ سان سوچی به احتمال زیاد در نقش وزیر امور خارجه دولت میانمار ظاهر خواهد شد که پست بین المللی است و یک کرسی در شورای امنیت با نفوذ این کشور نیز خواهد داشت. شورای امنیت توسط ارتش میانمار اداره می شود.

تارنمای شبکه خبر آسیا اعلام کرد نام سوچی جلوی نام دو وزارتخانه دیگر نیز وجود دارد.

تحت قوانین پیچیده سیاسی میانمار وی در صورت ورود به کابینه باید از نقش خود به عنوان رهبر حزب ‘جبهه ملی برای دمکراسی’ این کشور که پیروز انتخابات اخیر شد و بیش از 80 درصد کرسی های مجلس را کسب کرد، چشم پوشی کند.

براساس قانون اساسی میانمار، سوچی به دلیل داشتن همسر و فرزندان انگلیسی قادر نبود رئیس جمهور شود و کنترل سه وزارتخانه امنیتی و یک چهارم از کرسی های مجلس نیز در اختیار نظامیان است.

‘تین کیاو’ رئیس جمهور جدید میانمار 12 فروردین ماه جایگزین ‘تین سین’ رییس جمهور کنونی می شود و سکان هدایت این کشور را در دست می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 9 =

دنبال کنید @ اینستاگرام