کاهش بی سابقه قدرت خرید بازنشستگان

رئیس صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه طی هشت سال گذشته تورم بالای کشور، قدرت خرید بازنشسته‌ها را 67 درصد کاهش داده است، گفت: صندوق بازنشستگی به منابع عمومی دولت وابستگی دارد و حدود 76 درصد منابع صندوق از طریق دولت تامین می‌شود.

محمود اسلامیان اظهار کرد: مشکلات ساختاری و سیاست‌های دولت و مجلس را شاید بتوان مهم‌ترین دلیل وضعیت کنونی صندوق‌ها دانست. اسلامیان گفت صندوق‌های بازنشستگی طی چهار یا پنج سال به شرایط فعلی نرسیدند؛ بلکه اوضاع نابسامان کنونی آنها نتیجه چند دهه بی‌توجهی به اصولی است که باید رعایت می‌شد، اما نشد.

به گفته او یکی دیگر از مشکلات صندوق‌های بازنشستگی همه کاره بودن دولت در این صندوق‌ها بوده به شکلی که نگاهش به منابع و مخارج صندوق‌ها، این جیب به آن جیب کردن دارایی‌ها است.او با بیان اینکه نرخ پشتیبانی در صندوق بازنشستگی زیر یک (97/ 0) واحد است، گفت: در حال حاضر حدود یک میلیون و 268 هزار نفر بازنشسته و یک میلیون و 150 هزار نفر در حال کار داریم. شرایط بسیاری از صندوق‌ها مانند ما است و تنها تعداد بسیار کمی از آنها مانند تامین اجتماعی هستند که ضریب پشتیبانی قابل قبولی دارند.

اسلامیان تصریح کرد: در شرایطی که صندوق بازنشستگی چنین نرخ پشتیبانی پایینی دارد، دولت حدود یک میلیون نفر از کارمندان خود را به صندوق دیگری فرستاده است. چرا باید چنین باشد؟ یک میلیون نفر در حال کار می‌توانست ضریب پشتیبانی صندوق را تقویت کند، اما ورودی صندوق بسته شده است و ما به‌دلیل همان تعهدات نادرست مالی و بسته بودن سیستم صندوق با مشکلات بسیاری در پرداخت مواجه هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − چهار =

دنبال کنید @ اینستاگرام