چهارشنبه‌ که می‌سوزد و می‌سوزاند…!

اسفند، ماه آخر سال همیشه تکاپو و نشاط بیشتری برای آدم‌ها دارد، انگار همه هیجان دارند برای شروع سالی بهتر و شاداب‌تر از سال‌های گذشته؛ امکان ندارد فردی در روزهای پایانی سال منتظر اتفاقات بد و ناراحت‌کننده باشد، اما گاهی یک هفته مانده به انتهای سالی که می‌خواستی خستگی‌اش را از تنت بیرون کنی، اتفاقی می‌افتد که ایام عیدت یا حتی بدتر زندگیت را تلخ می‌کند...

روز چهارشنبه‌سوری در کشور ما چندین سال است که به چهارشنبه‌سوزی معروف شده، آن هم به این دلیل که یک سنت دیرینه که بی خطر نیز بود، اکنون تبدیل به پدیده‌ای وحشتناک و خطرساز برای کوچک و بزرگ شده که بویی از آن سنت دیرینه نیز نبرده است.

امروز، 26 اسفند ماه سال 93؛ “چهارشنبه سوری”

صدای ترقه که از حدود یک هفته پیش در کوچه و پس کوچه‌ها شنیده می‌شود حالا امروز جایش را به بمب و نارنجک داده، آدم‌های محتاط تصمیم گرفته‌اند امروز را در خانه بمانند، اما تعدادی نیز مجبورند خانه را ترک کنند؛ هرچقدر هوا تاریک‌تر می‌شود، صداهای هراس‌آور ناشی از این انفجارها بیشتر می‌شود.

ساعت 20:35 دقیقه، مدیرروابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد از انفجار زیرزمین یک آپارتمان چهار طبقه واقع در الهیه و مجروحیت سه پسر جوان خبر داده و می‌گوید: مجروحان این حادثه تحویل اورژانس شده‌اند، علت حادثه نیز انفجار ترقه اعلام شده است.

حدود 10 دقیقه بعد از انفجار آپارتمان، خودرو عملیاتی آتش‌نشانی مشهد نیز که در حال اعزام به ماموریت بود مورد اصابت مواد محترقه قرار گرفت؛ این خودرو مورد حمله‌ برخی از افراد قرار گرفت که به سمت آن سنگ و ترقه پرتاب کردند که این مواد از ناحیه شیشه جلو و بدنه به ماشین برخورد کرد و خوشبختانه در این حادثه آتش‌نشانان صدمه‌ای ندیده‌اند.

برخورد نارنجک صورت یک سرباز را بلعید

خبر بسیار ناراحت‌کننده در این روز پر حادثه، برخورد نارنجک با صورت یک سرباز بود که وی را دچار آسیب جدی کرده بود؛ این اتفاق حدود ساعت 23 شب رخ داد.

محسن گچ‌پزان، سوپروایزر بیمارستان امام رضا(ع) مشهد در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: این سرباز برای چهارشنبه آخر سال در حال انجام وظیفه بود که به دلیل برخورد نارنجک با صورت به شدت دچار آسیب شده است.

وی با اشاره به اینکه صورت این سرباز به صورت مستقیم با نارنجک مورد اصابت قرار گرفته است، افزود: آسیب به این سرباز جدی بوده و در حال حاضر قطعاتی از چشم‌ها در این فرد وجود ندارد، همچنین به دهان و بینی آسیب‌های جدی و شدیدی وارد شده است.

گچ‌پزان ادامه داد: این فرد از ناحیه سینوس‌های فوقانی دچار آسیب شده و آسیبی که به جمجمه آن وارد شده آسیب مغزی به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه سطح استاندارد هوشیاری 15 است، خاطرنشان کرد: این فرد از سطح هوشیاری 6 و هفت برخوردار است؛ هماهنگی‌های لازم جهت انتقال این بیمار به بیمارستان امدادی برای انجام اقدامات ترمیمی صورت گرفته و رفع آسیب‌های جمجمه انجام شده است.

وی با بیان اینکه در مراحل ابتدایی جلوی خونریزی بیمار گرفته شده است، اظهار کرد: در حال حاضر دستگاه تنفس مصنوعی به بیمار متصل است.

روز بعد از چهارشنبه‌سوری، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری مشهد از وقوع42 حریق و حادثه در چهارشنبه آخر سال مشهد و مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از افزایش تعداد مصدومان چهارشنبه‌سوری در مشهد نسبت به سال گذشته خبر می‌دهد.

همچنان حال سرباز آسیب‌دیده وخیم است و احتمال زنده ماندن وی نیز به گفته پزشکان بسیار کم است، اما در همین حین سرهنگ حجت نیک‌مرام، فرمانده انتظامی مشهد می‌گوید: خوشبختانه عامل پرتاب‌کننده نارنجک به سرباز آسیب‌دیده در مشهد دستگیر و بازداشت شده است.

وی اضافه می‌کند: همچنین 60 نفر از حادثه‌سازان چهارشنبه آخر سال که موجب مزاحمت شدید برای شهروندان مشهدی شده بودند نیز دستگیر و بازداشت شدند.

فرمانده انتظامی مشهد در خصوص حوادث مربوط به چهارشنبه آخر سال در مشهد، خاطرنشان می‌کند: متاسفانه علاوه بر فوت یک شهروند مشهدی ناشی از پرتاب یک نارنجک توسط نوجوان به صورت مستقیم به سر وی، در ساعت 3:30 دقیقه بامداد نیز پرتاب مواد محترقه از داخل خودرو به یک مامور رفت و روب شهرداری نیز منجر به قطعی دست این کارگر از مچ شده است.

پیگیری حال سرباز آسیب‌دیده ادامه داشت و بهبودی نیز در وضعیت وی مشاهده نمی‌شد؛ خانواده این سرباز تنها به دلیل یک شادی گذرا و کاذب تحویل سال 94 را بدون پسرشان پشت سر گذاشتند و در نهایت روز هفتم فروردین ماه سرباز مشهدی آسیب‌دیده در حادثه چهارشنبه‌سوری فوت کرد.

اکنون در 22 اسفندماه سال 94 و چند روز مانده به اینکه نبودن این سرباز(مجید فخرایی) کنار خانواده‌اش به یک سال برسد، اولین جلسه رسیدگی به پرونده متهم به این قتل برگزار شده و خانواده این سرباز خواستار قصاص متهم شدند.

این اتفاقات تلخ در پی آن است که دیگر خبری از برپا کردن آتشی کوچک در محل و پریدن از روی آن نیست و چیزی که این سال‌ها مشاهده می‌کنیم بیشتر شبیه جنگی است که کشته و مجروح بجای می‌گذارد…

درست است که در تبدیل شدن چهارشنبه‌سوری به یک مراسم حادثه‌ساز شاید تنها افراد نقش نداشته‌اند و به گفته برخی کارشناسان که سال‌هاست این صحبت‌ها را که باید بستری مناسب برای این مراسم تعیین و انرژی جوانان به نوعی کنترل و تخلیه شود، تکرار می‌کنند و گوش شنوایی هم نیست، اما برخی اتفاقاتی که این چند ساله در چهارشنبه آخر سال شاهد آن بوده‌ایم ناشی از هیجان کاذب و مصداق دگرآزاری بوده مگرنه پرتاب مواد محترقه به سمت خودروی آتش‌نشانی که افراد داخل آن، جانشان را برای نجات جان دیگران کف دستشان گذاشته‌اند یا به سمت فردی که بی‌اعتنا به اتفاقات اطراف در حال گذر یا انجام کاری است و …، چه دلیلی می‌تواند داشته باشد…

نظارت جدی دستگاه‌های مسئول در خصوص چهارشنبه آخر سال برای اینکه شاهد اتفاقات تلخی مانند فوت افراد، سوختگی، نابینایی، نقص عضو و … نباشیم، بسیار با اهمیت است، اما یقینا خودداری فرد در جلوگیری از بروز حوادث و عوارض ناشی از آن تاثیرگذارتر خواهد بود.

به امید اینکه سلامتی و آرامش روان خود و خانواده‌هایمان را قربانی شادی کاذب و لذتی آنی نکنیم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + سه =

دنبال کنید @ اینستاگرام