فریز نفتی در یک قدمی توافق

در حالی که بازار جهانی نفت در انتظار تصمیمات تازه بازیگران نفتی است،الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه هم به زودی به ایران می آید تا در این رابطه با مقامات نفتی ایران رایزنی کند.

کشورهای مهم تولید کننده نفت، به دنبال عرضه بیش از تقاضا در بازار نفت،سرانجام مقاومت ها را شکستند و تقریبا توافق کرده اند تا با آغاز ماه مارس گفت و گوها درباره توقف تولید را تکمیل کنند.

روزگذشته بیژن زنگنه وزیر نفت در آستانه سفر وزیرانرژی روسیه به تهران گفته بود که :« تا زمانی که تولید نفت ایران به چهار میلیون بشکه در روز نرسد کاری با ایران نداشته باشند و پس از آن با آنها همراهی می کنیم.»

این در حالی است که الکساندر نوواک بعد از نشست دوحه گفته بود که: «ما توافق کرده ایم که تمام مشورت ها باید تا اول ماه مارس تکمیل شود.»به گفته وي  کشورهایی که علنا از این توافق حمایت می کنند، حدود سه چهارم کل نفت جهان را صادر می کنند، بنابراین این «یک سیگنال مثبت» برای بازار خواهد بود.

عربستان، روسیه، ونزوئلا و قطر پيش از اين در دوحه توافق کردند که تولید خود را در سطح ماه ژانویه متوقف کنند به شرطی که دیگر دولت های تولید کننده به آنها بپیوندند.ایران نیز از این طرح حمایت کرده اما تاکید کرده، میزان تولید نفت ایران در این توافق باید همان رقم تولید نفت این کشور پیش از وضع تحریم ها باشد. اين شرط آيا پاسخ مثبت همراهان نفتي ايران را به دنبال خواهد داشت؟

محمد علي خطيبي نماينده سابق ايران در اوپك به  خبرآنلاین گفت: بايد براي يافتن جواب درست به دنبال راه ها و ريشه هايي بود كه امروز ايران را در مقابل چنين درخواستي قرار داده است.هر چند كنترل بازار نفت و جلوگيري از ريزش بيشتر قيمت ها امري ضروري و مهم است اما بايد توجه داشت كه توافق براي عدم افزايش توليد و توقع از ايران براي رعايت اين توافق چندان منصفانه نيست .

او افزود: صنعت نفت ايران زيان هاي بيشماري را از بابت تشديد تحريم ها متحمل شد و قاتصاد ايران نيز به تبع آن آسيبي قابل توجه ديد اما بايد توجه داشت كه ايران لازم است جايگاه پيشين خود راپس بگيرد .ضمن اینکه در عمر اوپك كشورهاي ديگري نيز به دلايلي از بازارهاي نفت خارج شده اند و پس از رفع مشكلاتشان در صدد بازگشت به بازار برآمده اند .

خطیبی به عراق به عنوان یک نمونه از اين رفت وبرگشت اشاره کرد و اظهارداشت:  نمي شود از ايران توقع داشت در شرايط غير تحريمي نيز موقعيت نفتي خود را همانند دوره تحريم نگه دارد. در حالي عرضه نفت اوپك در اولين ماه سال 2016 ميلادي ٣٢ ميليون بشكه در روز اعلام شده كه تقاضا براي اين نفت، تنها ٣٠ ميليون و ٥٠٠ هزار بشكه اعلام شده است.

به گزارش خبرآنلاین، ایران پیش از تحریم ها بیش از 2.5 میلیون بشکه در روز نفت صادر می کرد که به دلیل تحریم ها این رقم به 1 میلیون بشکه در روز کاهش یافت و به ویژه عربستان با استفاده از این فرصت توانست سهم ایران از بازار نفت را تصاحب کند..

قیمت نفت در طی 20 ماه گذشته 70 درصد کاهش یافته که عمدتا ناشی از تولید بالای اوپک و سایر تولید کنندگان و عمدتا آمریکا و روسیه بوده است.

روسیه معتقد است اگر طرح فریز تولید نفت اجرایی شود، مازاد عرضه روزانه حدود 1.8 میلیون بشکه در بازار می تواند نصف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =

دنبال کنید @ اینستاگرام