ارز در سال 95 تک‌ نرخی می‌شود

معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه در سال ۹۵ ارز تک‌نرخی می‌شود، گفت: «ایران در سال مالی آتی نظام تک‌نرخی ارز را پیاده می‌کند.

ما در حال کار روی آن هستیم و قصد داریم آن را اجرایی کنیم.» یک مقام ارشد بانک مرکزی ایران گفت کشورش قصد دارد با کنترل دیون بد و وضع شرایط سختگیرانه‌تر بخش بانکی خود را بازسازی کامل کند.

پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفت: ما به حل مشکل بدهی‌های معوقه مصمم هستیم و امیدواریم با بهبود شرایط اقتصادی این مشکل حل شود.

وی افزود: همچنین بانک مرکزی در حال بررسی است و اگر لازم باشد یک شرکت مدیریت دارایی‌ها تاسیس شود، این کار انجام خواهد شد. قربانی در مورد ادامه مشکل ارتباطات بانکی ایران با سیستم بانکی جهان گفت: «بانک مرکزی ایران همکاری‌های بهتری را با بانک‌های مرکزی ایتالیا و سوئیس آغاز کرده است.»

وی افزود: «ما می‌خواهیم روابط خوبی با همه بانک‌ها از جمله بانک مرکزی اروپا داشته باشیم. ما متعهد به برقراری چنین روابطی با بقیه اروپا در صورت تمایلشان هستیم.» قربانی در ادامه گفت: «بانک مرکزی ایران هیچ مشکلی نمی‌بیند که این بانک از مراودات دلاری به دور باشد.»

وی گفت: ایران همچنین در مورد انتشار اوراق قرضه یورو در حال بررسی است و در مورد استفاده از منابع مالی بازارهای سرمایه بین‌المللی جدی است. معاون سیف افزود: ما با مازاد تراز حساب‌های جاری روبه‌رو هستیم؛ اما اگر می‌خواهیم به رشد 8 درصدی برسیم نیاز مالی زیادی خواهیم داشت و باید سرمایه جذب کنیم.

قربانی همچنین ابراز امیدواری کرد نرخ سود بانکی در ماه‌های آینده کاهش یابد. وی افزود: تا زمانی که نرخ تورم کاهش یابد، قصد داریم نرخ سود بانکی را کاهش دهیم.

ما در بازار بین بانکی فعال باقی خواهیم ماند و هر کاری را که به پایین رفتن نرخ سود بانکی کمک کند، انجام می‌هیم. وی در ادامه گفت: «ایران در سال مالی آتی نظام تک‌نرخی ارز را پیاده می‌کند. ما در حال کار روی آن هستیم و قصد داریم آن را اجرایی کنیم.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + هفده =

دنبال کنید @ اینستاگرام