قصور 3000 نفر مرگ 14 هزار ایرانی را رقم زد

رئیس پلیس راهبر ناجا با اشاره به سهم متخلفان در مرگ ۱۴ هزار تن از هم‌وطنان‌مان در جاده‌های کشور گفت: با توجه به مقصر بودن ۵۰ درصد از رانندگان در سوانح فوتی، می‌توان گفت که تخلف ۳ هزار نفر باعث مرگ ۱۴ هزار هموطن در سال جاری شده است.

موبنا- رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه در 10 ماهه امسال بیش از 14 هزار نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست دادند، افزود: 73 درصد این تلفات در جاده‌های کشور رخ داده و مابقی در شهرها به وقوع پیوسته‌اند و از این میان 22 درصد فوت شدگان سوانح ترافیکی را عابرین پیاده، 23 درصد موتورسیکلت‌سواران و مابقی این افراد را سرنشینان وسایل نقلیه تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به کاهش 3.1 درصدی تلفات در 10 ماهه امسال گفت: با توجه به اینکه در 10 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 447 نفر کمتر کشته شده‌اند ولی این میزان تلفات به هیچ‌وجه زیبنده کشور ما نیست و باید تلاش مضاعفی برای کاهش این تلفات انجام داد.

سردار مهری با تاکید بر اینکه 51 درصد از فوت شدگان سوانح ترافیکی در صحنه تصادف و 49 درصد در مرحله پیش‌بیمارستانی و بیمارستانی جان خود را از دست داده‌اند، به نقش پررنگ تعداد معدودی راننده متخلف در بروز این سوانح اشاره کرد و گفت: آمارهای به دست آمده نشان می‌دهد در سال جاری کمتر از 6 هزار تصادف فوتی به وقوع پیوسته و از این میان 50 درصد از رانندگان مقصران بروز این سوانح بوده‌اند که به عبارت دیگر می‌توان گفت 3 هزار راننده در مرگ 14 هزار تن از شهروندان ما مقصر بوده‌اند.

رئیس پلیس راهور ناجا با تاکید بر لزوم افزایش محرومیت‌های اجتماعی برای متخلفان ترافیکی افزود: در سال جاری و به منظور کاهش تلفات در ایام نوروز 3 هزار و 200 نقطه حادثه‌ساز در جاده‌های کشور شناسایی شدند که با اقدامات سازمان راهداری تلاش برای اصلاح آشکارسازی این نقاط آغاز شده است.

وی همچنین گفت: در 11 ماهه امسال 1.5 میلیون نفر گواهینامه دریافت کردند و یک میلیون و 250 هزار وسیله نقلیه جدید نیز شماره‌گذاری شده و به ناوگان خودروی کشور اضافه شده است و از این رو برآورد می‌شود که در نوروز 95 حجم ترددها در جاده‌های کشور افزایش یابد.

سردار مهری ادامه داد: همچنین آمارهای موجود نشان می‌دهد بیش از یک میلیون و 250 هزار خودروی فرسوده تا پایان سال جاری می‌بایست از رده خارج شوند که نکته حائز اهمیت سهم زیاد خودروهای حمل و نقل عمومی در میان این خودروهای فرسوده است.

وی در پایان با تاکید بر لزوم مدیریت یکپارچه سوانح ترافیکی، به نامه پلیس به رئیس‌جمهور برای ایجاد سازوکار مدیریت یکپارچه سوانح ترافیکی اشاره کرد و از نوبخت معاون رئیس‌جمهور خواست تا در برنامه ششم توسعه توجه جدی به این موضوع داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − نه =

دنبال کنید @ اینستاگرام