تور آسيايی ظريف

سفر آسیایی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان به جنوب شرقی آسیا و اقیانوسیه از ديشب آغاز شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در آغاز تور آسیایی خود به 6 کشور ابتدا به اندونزی خواهد رفت و در اجلاس فوق‌العاده سران سازمان همکاری‌های اسلامی که درباره قدس شریف برگزار خواهد شد به نمایندگی از کشورمان شرکت می‌کند.در ادامه این سفر در راستای دیدارهای دوجانبه، ظریف پس از اندونزی به سنگاپور، تایلند، برونئی، نیوزلند و استرالیا می‌رود.

در این سفر بر اساس آنچه پیش از این اعلام شده یک هیأت اقتصادی ظریف را همراهی خواهد کرد. همچنین رئیس دستگاه دیپلماسی در این سفر علاوه بر گفت‌وگو و رایزنی با همتایان خود در ارتباط با مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی در مورد گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی با مقامات این کشورها گفت‌وگو خواهد کرد.سفر محمد جواد ظریف به برخی از کشورهاي فوق برای اولین بار صورت می‌گیرد و مقامات برخی از این کشورها نیز در سال 94 در قالب هیات‌هایی به ایران سفر داشته‌اند.

از آن جمله می‌توان به سفر وزیر خارجه و معاون وزیر خارجه استرالیا اشاره کرد که به ترتیب در فروردین و مرداد 94 به تهران سفر کردند و از ظریف برای سفر به این کشور دعوت به عمل آوردند.وزیر خارجه اندونزی نیز امسال دو بار به تهران سفر کرد که آخرین سفر وی مربوط به 23 دی ماه است، زمانی که روابط ایران و عربستان به اوج تیرگی رسید و در تحلیل‌ها عنوان می‌شد که یکی از اهداف سفر «رتنو مرسودی » به تهران و ریاض میانجی‌گری برای حل و فصل اختلافات بین ایران و عربستان است.

دون پرامودوینای، وزیر امور خارجه تایلند نیز در اوایل بهمن ماه برای دیدار با مقامات کشورمان و شرکت در نهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و تایلند به ایران آمد. چند روز بعد از این سفر، معاون نخست‌وزیر تایلند برای دیدار با مقامات کشورمان در راس یک هیات اقتصادی راهی تهران شد.توجه به شرق و گسترش روابط با کشورهای این منطقه از جمله اولویت‌های دستگاه سیاست خارجی کشورمان است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 3 =

دنبال کنید @ اینستاگرام