متلاشی شدن 2600 باند مواد مخدر

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا به یک نشست خبری آمد تا از عملکرد این پلیس در سالی که گذشت بگوید؛ از میزان کشفیات مواد مخدر، میزان جمع‌آوری معتادان متجاهر و انهدام باندهای تولید و توزیع مواد مخدر.

علی مؤیدی، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا ابتدا در این نشست خبری گفت که در‌ سال ٩٤، ۵۲۵ تن انواع مواد مخدر توسط این پلیس کشف و ضبط شده است و نسبت به‌ سال گذشته ١٤‌درصد افزایش کشفیات داشته‌ایم: «از این مقدار مواد مخدر ٤٠٠ تن تریاک، ٧٥ تن حشیش و موادی مانند هرویین، مرفین و سایر مواد مخدر بوده‌ است.»

مؤیدی در ادامه گفت: در ‌سال ٩٤، ٣٤٠‌هزار نفر در حوزه مواد مخدر دستگیر شدند که از این تعداد ١١٠‌هزار نفر معتاد و ٢٣٠‌هزار نفر دیگر قاچاقچی بودند: «٢٨٠‌هزار پرونده تا به امروز در بحث مبارزه با مواد مخدر تشکیل و ٢‌هزار و ٦٠٠ باند متلاشی شده‌ است؛ همچنین‌ یک‌هزار و ١٠ قبضه سلاح از قاچاقچیان مسلح کشف و ضبط شده است.»

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با بیان اینکه در‌ سال گذشته ٦١ نفر قاچاقچی مسلح کشته شدند، گفت: «با رعایت مسائل حفاظتی و ایمنی و در سایه آموزش و تشکیل قرارگاه جهادی آموزش، آسیب‌های ناشی از اقدامات پلیسی کاهش یافته و نزدیک به ٧٠‌درصد کاهش تلفات خودی و ٢٥‌درصد کاهش مجروحان خودی از دست قاچاقچیان را شاهد بودیم. سال گذشته ١٠ نفر در راه مبارزه با مواد مخدر به شهادت رسیدند که امسال این آمار به ٣ نفر رسید.»

این مقام ارشد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت که در این مدت ١٩٠ آشپزخانه تولید مواد مخدر صنعتی در کشور شناسایی و منهدم شد: «کاهش ٢٥‌درصدی را در این زمینه شاهدیم و این خبر خوبی است، چراکه هر ‌سال شاهد افزایش متلاشی شدن آشپزخانه‌ها بوده‌ایم و امسال شاهد کاهش آنها و توانستیم با متلاشی شدن آنها تولید مواد مخدر صنعتی را به حداقل برسانیم.»

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر در ادامه از انهدام شبکه ٩ نفره تولید نوع جدید شیشه و تمرکز ویژه این پلیس در شرق کشور در ‌سال ٩٥ خبر داد. او گفت در‌ سال ٩٤، ١١٠‌هزار معتاد متجاهر در سراسر کشور جمع‌آوری شده‌اند که از این بین ٥‌هزار نفر در تهران بزرگ بوده‌اند.

سردار مؤیدی به یکی از مهم‌ترین پرونده‌های امسال اشاره کرد:  «پرونده‌ای داشتیم که ٢٢٧ روز کار اطلاعاتی، شناسایی‌، تعقیب و مراقبت روی آن انجام دادیم که خوشبختانه به سرانجام رسید. در این پرونده افرادی می‌خواستند نوع جدیدی از پیش‌سازها را تولید کنند. این افراد ابزار، امکانات، آزمایشگاه و حتی کارخانه داشتند و افرادی بودند تحصیلکرده که درصدد تولید ترکیب جدیدی از نوع شیشه بودند که ماموران ما توانستند هر ٩ نفر آنها را دستگیر کنند.»

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا درمورد فرجام پرونده تمساح خلیج گفت: «این پرونده مباحث مالی و گستره وسیعی از اصناف و اقشار را در برمی‌گیرد و هر چه زمان می‌گذرد متوجه دامنه فعالیت آنها می‌شویم.»

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در ادامه از درخواست این پلیس برای تشکیل فراکسیون مبارزه با مواد مخدر در مجلس جدید، کشف ٣٠ تن پیش‌ساز توسط گمرکات و کشف نمونه جدید جاسازی تریاک در تخته چوبی خبر داد.

مؤیدی درباره انتظارات خود از مجلس جدید گفت: «مردم با شعور و بلوغ سیاسی حماسه دیگری رقم زدند و با توجه به این‌که نخستین مطالبه شهروندان بحث مبارزه جدی با مواد مخدر است، انتظار پلیس از مجلس جدید این است که فراکسیون مبارزه با مواد مخدر را تشکیل دهد.»

او در ادامه درباره مخدرهای شنیداری یا روانگردان‌های صوتی گفت: «این مسأله در حد شنیده‌ها است. ما در کشور چیزی به این نام که خطر جدی باشد را مشاهده نکرده‌ایم و چنانچه احساس کردیم، اطلاع می‌دهیم. باید بگوییم که این موارد از نظر علمی قابل تایید نیست.»

این مقام ارشد انتظامی به یک نمونه جاسازی مواد در تخته‌ای چوبی اشاره کرد و با نشان دادن آن تخته گفت:  «یک گروه مافیایی با طراحی مواد مخدر در تخته چوبی قصد خروج مقداری تریاک را به یکی از کشورهای آمریکای جنوبی داشتند که با اشراف اطلاعاتی ماموران ما از خروج این محموله جلوگیری شد. در این پرونده نیز پلیس هوشمندانه عمل کرد و دو، سه نفر در این زمینه دستگیر شدند و این امر نشان می‌دهد که قدرت کشف پلیس در امر مبارزه با کشف مواد مخدر توانمندانه است.»

مویدی همچنین با اشاره به اقدامات گمرک در کنترل ورود پیش‌سازهای مواد مخدر به کشور گفت: «در گمرک حساسیت خوبی در این زمینه وجود دارد و جا دارد که از مدیریت گمرک تشکر کنم. در سال‌جاری با اقدامات انجام شده از ورود ٣٠ تن پیش‌ساز مواد مخدر توسط گمرک جلوگیری شد.»
مویدی ادامه داد: «چندی پیش اظهارنظر فردی را خواندم که گفته بود باید مناطق آزاد مواد مخدر در کشور راه‌اندازی شود که طرح چنین سخنانی جای تعجب دارد و با سیاست‌های کلی کشور در مبارزه با موادمخدر نیز چندان همخوانی ندارد. از این‌رو، تاکید می‌کنم که اظهارنظرها کارشناسانه باشد.»

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا همچنین به ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت‌های طلاب و دانشگاهیان اشاره کرد: «پلیس مبارزه با مواد مخدر مسئول اصلی آموزش درباره مواد مخدر نیست؛ اما با همکاری‌های انجام شده با آموزش و پرورش و وزارت علوم، یک‌میلیون و ٥٠٠‌هزار نفر توسط پلیس مبارزه با مواد مخدر آموزش دیده‌اند و ما در تلاش هستیم از ظرفیت حوزه‌های علمیه و طلاب در این زمینه استفاده کنیم؛ چراکه هرچه آموزش بیشتر باشد، آگاهی‌بخشی نیز بیشتر است.»

این مقام ارشد مبارزه با مواد مخدر ناجا گفت: «امروز نگاه ما یک نگاه علمی و دانشی است و در این راستا توسعه آزمایشگاه‌های علمی به دلیل کشف علمی مواد مخدر و همچنین آموزش نیروها باتوجه به تجهیزات روز و در راستای مقابله با تیم‌های بسیار پیچیده و مخوف مافیایی ازجمله برنامه‌های ما است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

دنبال کنید @ اینستاگرام