او فقط «معروف» است…

نگاهی به کامنت‌های مردم در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد از محبوبیت سعید معروف کاسته شده است

موبنا – کاپیتانی در تمام تیم‌های ورزشی آن‌قدر پراهمیت است که خیلی از مواقع انتخاب این فرد درمیان اعضای یک تیم ورزشی باعث ایجاد حاشیه می‌شود اما به راستی یک کاپیتان چه وظایفی در زمین دارد؟ کاپیتان تیم‌ملی والیبال که از نظر فنی چه در داخل ایران و چه درعرصه بین‌المللی مورد تمجید رسانه‌ها و جامعه قرار گرفته است، راه درستی را برای خودش انتخاب نکرده و دایما درگیر حاشیه‌هایی است که ناشی از غرور کاذب به نظر می‌آید. نیمه‌نهایی لیگ والیبال مهر تاییدی روی رفتارهای عجیب سعید معروف بود و باعث شد خیلی از هواداران کاپیتان تیم‌ملی هم از او انتقاد کنند.
غرور کاذب بعد از کاپیتانی
سعید معروف با نظر خولیو ولاسکو بعد از خروج علی رضا نادی از تیم‌ملی به‌عنوان کاپیتان انتخاب شد. از عمر کاپیتانی او در تیم‌ملی تقریبا ٣‌سال می‌گذرد و با نگاهی به رفتارهای یکی از بهترین پاسورهای دنیا از گذشته تاکنون به این نتیجه پی می‌بریم که او خودش را کاملا برتر از دیگران می‌داند. چندی پیش بود که معروف در اردوهای تیم‌ملی حاضر به گفت‌وگو با خبرنگاران نشد و مورد انتقاد رسانه‌ها قرار گرفت. از طرفی در لیگ امسال او در ترکیب تیم شهرش یعنی شهرداری ارومیه به میدان رفت و بارها با داوران و بازیکنان حریف درگیر شد تا از حرکاتش بتوان به راحتی غرور کاذب را مشاهده کرد.
اتفاقات عجیب نیمه‌نهایی
شهرداری ارومیه درمجموع ٣ دیدار نیمه‌نهایی لیگ‌برتر والیبال مقابل پیکان شکست را پذیرا شد که درجریان ٢ دیدار آخر در ارومیه و تهران سعید معروف ٢ کارت قرمز از داور مسابقه به خاطر شدت اعتراض‌هایش دریافت کرد. او برخلاف وظیفه‌ای که یک کاپیتان در زمین مبنی بر آرام کردن تیمش دارد، با حرکات عجیبش تماشاگران را برای فحاشی و توهین به داور تهییج می‌کرد. اوج کار معروف که مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان قرار گرفت، دستور تعویض از داخل زمین برخلاف نظر سرمربی شهرداری بود که نسبت فامیلی هم با او دارد.
کاهش محبوبیت با افزایش غرور
شاید یکی از اصول کاپیتانی تفاوت در رفتار یک بازیکن با سایرین است اما این اتفاق نباید باعث ایجاد غرور شود. وقتی به کامنت‌هایی که بعد از شکست شهرداری ارومیه مقابل پیکان در نیمه‌نهایی لیگ‌برتر والیبال درباره سعید معروف ازسوی مردم نوشته شده بود، نگاهی می‌اندازیم، شاهد ایجاد جو منفی نسبت به سعید معروف به خاطر رفتارهایش درون زمین هستیم. بسیاری از هواداران والیبال خواهان کنار گذاشته‌شدن او از تیم‌ملی شدند چون معتقدند تکرار این رفتارها در تیم‌ملی می‌تواند به والیبال کشور ضربه بزند. به هرحال باید دید آقای کاپیتان در تیم‌ملی نیز این رفتارها را تکرار می‌کند یا خیر.
سیدعباسی: فشار بالایی را تحمل می‌کند
جهانگیر سیدعباسی، سرمربی تیم والیبال شهرداری ارومیه که داییِ معروف نیز به حساب می‌آید، درباره انتقادهای صورت گرفته از رفتار خواهرزاده و شاگردش به «شهروند» می‌گوید: «حقیقتا سعید معروف فشار روانی خیلی بالایی را در تیم شهرداری ارومیه تحمل می‌کرد؛ چون با مصدومیت چند بازیکن کلیدی ما در طول فصل، نسبت به ٢ مدعی دیگر از نظر قدرت مهره‌ها در سطح بسیار پایین‌تری قرار داشتیم. از طرفی درباره اعتراض او به داوران معتقدم کاپیتان تیم هم می‌تواند با داور صحبت کند و هم به او اعتراض کند. اشتباهات فاحشی علیه ما وجود داشت و او مجبور بود از حق تیمش دفاع کند.» وی در واکنش به این‌که گفته می‌شود دستور تعویض ازسوی معروف صادر شده، خاطرنشان می‌کند: «مطمئن باشید سعید آن‌قدر حرفه‌ای است که حتی اگر یک چوب هم بالای سر تیم باشد، می‌داند باید زیرنظر سرمربی کار کند. ما با کاپیتان تیم همفکری کردیم و او نیز مدیر داخل زمین ماست. یکسری علاقه دارند پالس‌های منفی را ببینند اما باید بدانند که معروف در اوج پختگی به سر می‌برد و اگر هم رفتار شایسته‌ای نشان نداده، به خاطر ا ین بود که فشار زیادی را تحمل می‌کرد. معتقدم معروف اسطوره ورزش و والیبال ایران است و باید به او کمک کنیم تا آماده حضور در تیم‌ملی شود. آن‌جا دیگر این اتفاقات تکرار نخواهد شد.»

نگاهی به رفتار سایر کاپیتان‌های تیم‌های ملی

صمد نیکخواه‌بهرامی (بسکتبال)

قطعا غرور صمد نیکخواه با وجود این‌که سال‌های زیادی است کاپیتانی تیم‌ملی بسکتبال را برعهده دارد، کمتر از همتایش در تیم‌ملی والیبال است اما زمانی که او در لیگ داخلی بازی می‌کند، رفتارهای نه‌چندان خوشایندی داشته است. صمد در ترکیب تیم‌های مختلفی که سال‌های اخیر در آنها به میدان رفته، با بازیکنان جوان‌تر درگیر شده و حتی شنیده‌ها حاکی از ایجاد اختلافات قبل از جام ملت‌های آسیا ٢٠١٥ میان او و چند بازیکن دیگر بود.

آندرانیک تیموریان (فوتبال)

آندو زمان زیادی نیست کاپیتانی تیم‌ملی را برعهده گرفته اما خیلی راحت می‌توان تغییراتی که در ادبیاتش به وجود آمده را مشاهده کرد. البته پیش او از جواد نکونام این بازوبند را بر بازو داشت که حرف و حدیث‌های زیادی بابت تأثیر او روی اعلام اسامی بازیکنان انتخابی برای تیم‌ملی وجود داشت. با این حال چه آندو و چه نکونام رابطه خوبی با سرمربی پرتغالی داشتند و این نقطه مشترک آنها محسوب می‌شود.

محمدرضا رجبی (هندبال)

در هندبال که تا دلتان بخواهد در سال‌های اخیر شاهد اعتصاب و تحریم مربیان تیم‌ملی ازسوی بازیکنان بودیم. محمدرضا رجبی به‌عنوان کاپیتان نقش کلیدی‌ را در این میان ایفا می‌کرد و درنهایت با خشم سرمربی جدید برای مسابقات قهرمانی آسیا از لیست خط خورد. به نظر می‌رسد عرفان اسماعیلاگیچ به دلایل غیرفنی کاپیتان تیمش را خط زده و مثل مربیان قبلی نخواسته با حواشی پیرامون تیم‌ملی دست‌وپنجه نرم کند.

حمید سوریان (کشتی فرنگی)

پرافتخارترین کشتی تاریخ ایران که ٧ مدال طلای المپیک و جهان را در کارنامه دارد، هر زمان که بخواهد به ترکیب ثابت تیم‌ملی راه پیدا می‌کند و در برابر ناکامی‌ها نیز پاسخگو نیست. شرکت نکردن او در انتخابی در مقاطع مختلف باعث اعتراض سایر فرنگی کاران شده، اگرچه سوریان از نظر اخلاقی و رفتاری حاشیه چندانی نداشته است. این درحالی است که محمد بنا در هرصورت از او حمایت می‌کند و همین مسأله، عاملی برای بالارفتن غرور سوریان است.

منبع:روزنامه شهروند

179/

One thought on “او فقط «معروف» است…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 12 =

دنبال کنید @ اینستاگرام