خودکشی دختر ١٥ ساله به خاطر تدریس یک کتاب

پدر دختر دانش‌آموزی که آذرماه درپی تدریس یک کتاب دست به خودکشی زده بود، از معلم و مدیر مدرسه شکایت کرد.

موبنا – صبح دیروز مرد جوانی با چشمان گریان در دادسرای امور جنایی از مدیر و معلم مدرسه دخترش به اتهام تشویق به خودکشی و فریب دختران دانش‌آموز شکایت کرد.
مرد جوان به نام سعید در شکایتش مدعی شد: دخترم به نام آیسان ١٥ساله در رشته علوم انسانی در مدرسه غیرانتفاعی در شمال تهران درس می‌خواند. دوماه قبل از مرگش به سراغم آمد و از من خواست برایش کتاب «د.س» را بخرم. وقتی پرسیدم کتاب را برای چه می‌خواهی، ادعا کرد معلم مدرسه این کتاب را معرفی کرده و از بچه‌ها خواسته است این کتاب را بخرند تا او تدریس کند. فکر کردم یک کتاب معمولی است به همین خاطر آن را برایش خریدم. چند صفحه اولش را خواندم و متوجه شدم این کتاب رمان است و دنیا، مرگ و روح را در قالب نامه یک دختر ١٥ساله روایت می‌کند. این کتاب شیطانی است و اصلا برای تدریس در مدرسه که هیچ برای تدریس در دانشگاه نیز مناسب نیست. وی گفت: بعد از خواندن این کتاب آیسان زیرورو شد و سوال‌های عجیب و غریب می‌پرسید.
bknpyb17
یک روز وقتی همسرم ساعت ٥ غروب برای سیمی‌کردن کتاب‌های او از خانه خارج شد، همسایه‌ها با من تماس گرفتند که حال آیسان بد است چون محل کارم نزدیک خانه بود دو دقیقه بعد به خانه آمدم و متوجه سقوط دخترم از طبقه ششم شدم. آیسان هنوز زنده بود و وقتی با او حرف زدم سرش را تکان داد. دقایقی بعد اورژانس در محل حاضر شد و مرگ دخترم را تأیید کرد.
سعید تصریح کرد: بعد از خودکشی دخترم کتاب را مطالعه کردم و متوجه حاشیه‌نویسی‌های آن شدم. دخترم با خواندن این کتاب هر روز از زندگی فاصله گرفته و به مرگ بیشتر نزدیک می‌شد. در صفحه اول کتاب دوست آیسان با نوشتن مطلبی او را از خواندن این کتاب منع کرده بود اما دخترم ١٥ساله بود و فردی در این سن مستعد پذیرش گفته‌های کتاب است. وی گفت: بعد از فوت دخترم من قصد شکایت از هیچ‌کس را نداشتم اما وقتی به مدرسه او رفتم، متوجه شدم مدیر مدرسه به دروغ ادعا کرده آیسان با نقل مکان به تبریز رفته است. حتی معلم او که این کتاب را هنوز تدریس می‌کند، از خودکشی دخترم به خاطر خواندن کتاب «د.س» اطلاع ندارد. آقای بازپرس بعد از متوجه‌شدن این موضوع خشمگین شدم چراکه می‌دانم امکان دارد دختران دیگری نیز بعد از خواندن این کتاب مثل آیسان خودکشی کنند. چرا باید یک کتاب شیطانی در مدارس تدریس شود. من از مدیر و معلم مدرسه شکایت دارم. با شکایت پدر دختر دانش‌آموز قاضی دادسرای جنایی دستور پیگیری موضوع را صادر کرد. همچنین چند تن از فعالان حوزه کتاب در گفت‌وگو با خبرنگار میزان، کتاب مورد نظر در خبر را یکی از کتاب‌های فلسفی که مناسب سن نوجوانان نیست، معرفی کردند.

منبع:میزان

179/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + هفده =

دنبال کنید @ اینستاگرام