طمع برخی فروشنده‌های مسکن

آمار منتشر شده در سامانه اطلاعات بازار املاک ایران نشان می‌دهد: به دنبال رشد 30 درصدی معاملات خرید و فروش مسکن طی یک ماه دی در شهر تهران و نواخته شدن زنگ ورود به فاز «پیش رونق» بازار با نوعی سردرگمی مواجه شده است.

به نظر می‌رسد با اعلام از سرگیری تدریجی معاملات در بازار مسکن برخی بسازوبفروش‌ها وسوسه شدند و با هدف کسب سود بیشتر تیری در تاریکی رها کردند و نرخ پیشنهادی ملک خود را افزایش دادند. در مقابل نیز برخی متقاضیان خرید مسکن متاثر از جو روانی ایجاد شده از سوی فروشنده‌ها اقدام به خرید آپارتمان با نرخ‌هایی متفاوت از میانگین قیمتی منطقه کرده‌اند.

به عنوان مثال هفته گذشته آپارتمانی نوساز در محدوده پیروزی مترمربعی 5 میلیون تومان پیشنهاد شده است؛ این درحالی است که متوسط قیمت خرید و فروش آپارتمان نوساز در این محدوده بین 3 میلیون و 500 هزار تا 3 میلیون و 700 هزار تومان در هر مترمربع است.

همچنین در محدوده گیشا آپارتمانی نوساز با 107 متر زیربنا، مترمربعی 9 میلیون و 250 هزار تومان پیشنهاد شده است اما به گفته مشاوران املاک این منطقه میانگین قیمت خرید و فروش مترمربعی بین 6 میلیون و 700 هزار تا 7 میلیون تومان است.

با این وجود کارشناسان بازار مسکن با رد فرضیه رشد قیمت‌ها در بازار معاملات مسکن می‌گویند: صرف‌نظر از چشم‌انداز اقتصادی که فرضیه رشد قیمت‌ها را حداقل تا نیمه سال آینده رد می‌کند، بازار مسکن به‌دلیل افزایش عرضه در سال آینده کشش رشد قیمت‌ها را نخواهد داشت. این تحلیل با اظهار نظر رسمی دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز هم مسیر است. آخرین تحلیلی که از سوی دفتر اقتصاد مسکن، استخراج و تجزیه و تحلیل شده است، مشخص می‌کند: بازار فعلی نسبت به نیمه اول امسال، از فاز رکود فاصله گرفته اما هنوز وارد فاز رونق نشده است بلکه، شرایط کنونی حالت «پیش‌رونق» دارد.

انتظار می‌رود این پیش‌رونق در سال آینده به رونق بدل شود. وضعیت قیمت مسکن نیز به‌خاطر عرضه مازاد و رسوب نوسازهای فروش نرفته از ماه‌های قبل، فعلا کشش افزایش ندارد به‌طوری‌که در کوتاه‌مدت، روند ماه‌های قبل را طی خواهد کرد و در میان‌مدت چنانچه حجم معاملات شیب بیشتری بگیرد، حداکثر به اندازه تورم، تغییر می‌کند که در این صورت میزان رشد قیمت واقعی، مثبت نخواهد بود. از این‌رو کارشناسان بازار مسکن به خریداران توصیه می‌کنند صرف‌نظر از جو روانی که ممکن است برخی بسازوبفروش‌ها ایجاد کنند با آگاهی از میانگین قیمتی ملک در محدوده مورد نظر اقدام به خرید کنند و نگران افزایش قیمت‌ها نباشند.

طمع برخی فروشنده‌های مسکن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

دنبال کنید @ اینستاگرام