احترام نهادن به كودكان عاملي موثر درشكل گيريشان

انسان‌ها ذاتاً علاقه‌مندند که دیگران به آن‌ها احترام بگذارند و این مسئله شامل همه طبقات، از بزرگ‌سال تا خردسال می‌شود.

علي روستايي: کودکان هم که سرمایه‌های عظیم و ارزنده جامعه‌اند، از این قاعده مستثنا نیستند. به‌خصوص اگر این اکرام و اظهار محبت به آن‌ها در مقابل دیگران باشد. احترام به دیگران، یکی از عوامل مهم در جذب و اطاعت آن‌هاست و این مسئله درباره کودکان بیشتر صادق است. اگر پدر و مادری به فرزند خود احترام بگذارند، در تربیت او موفق‌ترند. چون کودکان دراین‌صورت بهتر به سخنان و نصایح والدین خود گوش می‌دهند؛ اگر به شخصیت آن‌ها بی‌احترامی یا توهین شود، این رفتار دشمنی و کینه آن‌ها را به همراه خواهد داشت.
در روانشناسی همه رفتارهای انسان یک معنی و توجیه دارد و آن‌هم فرار از حقارت است. بنابراین اکرام کردن و بزرگ دانستن، همه تربیت خواهد بود. اکرام کردن همان رفتاری است که به موجب آن احساس بزرگ و محترم بودن در فرد پدید می‌آید و در او باور خوبی نسبت به خودش ایجاد می‌شود و محصولات شیرینی چون عزت و اعتماد به نفس به بار می‌آورد.
حال اگر می‌خواهید فرزند خود را بسيار متشخص و با اعتماد به نفس بار بياوريد کاملا جدی و مثل یک انسان بزرگ و محترم با او رفتار کنید. به‌طور مثال وقتی وارد خانه می‌شوید همان‌گونه که با همسرتان سلام و احوالپرسی می‌کنید با کودک‌تان هم احوالپرسی کنید. وقتی نام او را صدا می‌زنید اسمش را کامل و محترمانه صدا بزنید حتی وقتی که قصد تنبیه یا دعوا کردن او را دارید از هر گونه اقدامی که موجب تحقیر و خجالت کشیدن او  شود، خودداری کنید. تنبیه بدنی به شدت موجب تحقیر انسان می‌شود .در اغلب موارد آنچه موجب گریه کودک می‌شود درد حاصل از تنبیه نیست بلکه درد حاصل از حقارت است. بنابراين هرگز رفتاري از خود بروز ندهيد كه موجب تحقير او شود.
فرزندان والدینی که به کودک خود بی‌احترامی نمی‌کنند، اعتماد به نفس بیشتری دارند. بنابراين هرگز كودك خود را با ديگران مقايسه نكنيد. هميشه سعي كنيد فرزندان خود را همان‌گونه كه هستند يعني با نقاط قوت و ضعفي كه دارند، بپذيريد. همواره آنان را درراه ارتقای نقاط قوت و اصلاح نقاط منفی‌شان حمایت کنید. اين يكي از بهترين شيوه‌هاي احترام گذاشتن به آنهاست.
دين ما، توجه به نيازهاي معنوي و تأمين احتياجات رواني كودك را به طرز ظريفي پيش‌بيني کرده است. از اين روست كه تكريم و رعايت احترام كودك به عنوان يك حق مسلم بر عهدۀ والدين و ديگران، مورد تاكيد قرار گرفته است  زيرا كه دوره كودكي مهم‌ترين دورۀ زندگي انسان و دوره شكل پذيري و اثر پذيري اوست. هر چه در كودكي در قالب انسان ريخته مي‌شود شخصيت فرداي او را مي‌سازد.
پیام‌ها و نتایج اكرام كودكان
احترام به کودک یکی از عوامل مهم در رشد  شخصیت کودک است که او را فردی باشخصیت، مسئولیت پذیر، دارای اعتماد به نفس قوی و خلاق می‌گرداند، تصور مثبتی از خویشتن پیدا می‌کند، روح شرافت و بزرگواری را در کودک پرورش می‌دهد.
یکی از علل اساسی اختلالات رفتاری کودکان، فقدان محبت و احترام کافی از ناحیه والدین است.
پیامبر اکرم (ص) عملا احترام زیادی برای کودکان و نوجوانان قائل بودند، رفتارها، عملکرد و شیوه‌های برخورد ایشان با کودکان و نوجوانان بهترین الگوی رفتاری برای خانواده‌ها ست. اگر مردم به شیوه ایشان در برخورد با کودکان و نوجوانان عمل کنند، از بسیاری اختلالات و مشکلات روحی و روانی کودکان و نوجوانان پیشگیری خواهد شد.
شیوه‌های عملی تکریم کودکان و نوجوانان مانند سلام کردن، همبازی شدن، هم‌صحبت شدن و … راهنمای خوبی برای همه والدین است.

179/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + هجده =

دنبال کنید @ اینستاگرام