‌ارسال اس-٣٠٠ به ایران تکذیب شد

عاقبت اس-٣٠٠ چه می‌شود؟

خبرهای هفته پیش، حکایت از ارسال نخستین محموله موشکی اس-٣٠٠ به ایران داشت. خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» روز چهارشنبه، از آغاز انتقال نخستین سامانه دفاعی موشکی اس-٣٠٠ به ایران خبر داد.

آمریکا موضع گرفت، اسراییل مانع‌تراشی کرد
این خبرگزاری در بخش فارسی خود به نقل از «یک منبع‌آگاه» اعلام کرد: تحویل نخستین سامانه اس-٣٠٠ روز پنجشنبه به ایران آغاز می‌شود. «اسپوتنیک» بر این موضوع تأکید داشت حسین دهقان، وزیر دفاع ایران که برای سفری ٢روزه در روسیه به سر می‌برد، نیز در مراسم انتقال این سامانه در بندر آستاراخان شرکت خواهد کرد. ازسوی دیگر «اسپوتنیک» در گفت‌وگو با «سردار سرلشکر مصطفی ایزدی»، معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران این خبر را تأیید کرد و به نقل از او نوشت: روز پنجشنبه  نخستین محموله سامانه موشکی پدافند هوایی
اس- ٣٠٠ از روسیه به ایران ارسال می‌شود.
انتشار خبر تحویل نخستین محموله اس-٣٠٠، در رسانه‌های بین‌المللی، مواضعی گوناگونی را سبب شد. شامگاه همان روز (چهارشنبه) که خبر تحویل نخستین محموله از این نوع موشک «سطح به هوا» توسط روسیه به ایران منتشر شد، مقام‌های وزارت دفاع روسیه این خبر را تکذیب کردند و گزارش‌های منتشر شده مبنی بر ارسال سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ به ایران در روز پنجشنبه را نادرست خواندند.خبرگزاری «تاس» در گزارشی بر این موضوع تأکید کرد که وزارت دفاع روسیه گزارش‌های منتشرشده امروز را، مبنی بر آن‌که قرار است فردا سامانه‌های موشکی اس-٣٠٠ از آستاراخان به ایران ارسال شود، تکذیب کرده است. این رسانه بین‌المللی در ادامه گزارش داد: رسانه‌های روسی امروز به نقل از منبعی ناشناس گزارش دادند؛ نخستین محموله موشک‌های اس-٣٠٠ فردا پنجشنبه از طریق دریای خزر برای ایران ارسال می‌شود. یک نماینده بلندپایه وزارت دفاع روسیه (چهارشنبه)  گذشته درباره گزارش‌های رسانه‌ای به خبرگزاری تاس گفت: این [خبر] کاملا بی‌معنی است. شروع تحویل نخستین محموله سامانه اس-٣٠٠ نمی‌تواند اتفاق بیفتد زیرا طرف ایرانی تا تاریخ ١٦ فوریه [٢٧ بهمن] هنوز مبلغ درج‌شده در قرارداد را پرداخت نکرده است. سخنگوی کاخ کرملین نیز وارد میدان شد. او روز پنجشنبه اعلام کرد: به‌علت مسائل باقی‌مانده بر سر پرداخت هزینه قرارداد هنوز موقع اعلام تاریخ دقیق تحویل اس-‌۳۰۰ به ایران فرا نرسیده است. اسپوتنیک، با تکذیب این خبر (که خود منتشر‌کننده آن بود)، در مطلبی که به نقل از سخنگوی کاخ کرملین، روی خروجی خود قرار داد، یادآور شد: طوری که پیشتر گزارش داده بودند، قرار بوده این سامانه به ایران در تاریخ مذکور تحویل شود. این خبرگزاری به نقل از «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد:  از آن‌جا که برخی مسائل خاص درخصوص پرداخت‌ها بین ایران و روسیه باقی مانده، هنوز زود است که تاریخ دقیق تحویل سامانه دفاع هوایی اس-٣٠٠ روسی به ایران اعلام شود. هنوز ضرب‌الاجلی تعیین نشده است، زیرا یک مشکل مربوط به پرداخت‌ها و موضوعاتی اینچنین وجود دارد. (هزینه) قرارداد هنوز به‌ شکل مناسبی پرداخت نشده، در نتیجه هنوز زود است که از تاریخ‌های خاص سخن بگوییم.
آمریکا موضع گرفت
اسراییل سنگ‌اندازی کرد
داستان خبر تحویل اس-٣٠٠ به ایران، به همین‌جا ختم نشد. «مارک تونر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نسبت به خبر فروش تسلیحات به ایران ازجمله فروش هواپیمای جنگی «سوخو» که با خبر تحویل اس-٣٠٠ همزمان شده بود، واکنش نشان داد. «رویترز» به نقل از او نوشت: قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت فروش دسته‌های خاصی از سلاح‌های متعارف به ایران بدون مجوز شورای امنیت را ممنوع اعلام کرده است. همه اعضای سازمان ملل، به‌ویژه کشورهایی مثل روسیه که بخشی از مذاکرات مربوط به توافق هسته‌ای بوده‌اند، باید به خوبی از این محدودیت‌ها مطلع باشند. این ممنوعیت شامل هواپیماهای جنگنده نیز می‌شود.
خبرهای دیگر حاکی از این بود، رژیم صهیونیستی نیز با اعزام مقام‌های ارشد خود به مسکو، در تلاش است از ارسال سامانه موشکی اس- ۳۰۰ به ایران جلوگیری کند. تسنیم به نقل از شبکه دو تلویزیون اسراییل، بر این موضوع تأکید کرد که تل آویو سخت درتلاش است تا در آخرین لحظات از تحویل موشک‌های اس-٣٠٠ روسیه به ایران جلوگیری کند:  «دوری گلد مدیرکل وزارت خارجه و معاون سیاسی وزارت خارجه اسراییل به مسکو رفته است و در دیدار با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، از نگرانی اسراییل درباره انتقال سامانه موشکی اس-٣٠٠ به ایران سخن گفته است. دوری گلد بار دیگر درخواست بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسراییل را مبنی بر منع انتقال تسلیحات پیشرفته از سوریه به حزب‌الله لبنان را مطرح کرد».
اس-٣٠٠ به ایران می‌آید؟
اس-٣٠٠ به‌طور قطع به ایران تحویل می‌شود اما اکنون به نظر می‌رسد مسائلی درمیان است که تحویل آن را به تعویق انداخته است. «سردار سرلشکر حسن فیروزآبادی»، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران درهمین رابطه به مشرق گفت: فدراسیون روسیه و ایران زمان تحویل سامانه‌های موشکی پدافند هوایی «اس-٣٠٠» را در روزهای نزدیک اعلام خواهند کرد. فیروزآبادی ادامه داد: قرارداد تحویل سامانه‌های
«اس-٣٠٠» به امضا رسید اما زمان ارسال و دریافت سامانه پدافند هوایی در روزهای نزدیک اعلام خواهد شد.  خبرگزاری روسی اسپوتنیک این زمان را «پس از ١٥ روز تمرینات موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران» اعلام کرد. «مانور موشکی سپاه در نیمه نخست اسفند برگزار خواهد شد». ازسوی دیگر اخباری نیز منتشر شده که گمانه‌پردازی‌ها درباره تحویل سامانه اس-٣٠٠ را به موضوعات امنیتی ارتباط می‌دهد. ارتباطی که به نظر می‌رسد مسئولان دوکشور را بر این داشته تا تاریخ دقیقی را برای تحویل سامانه موشکی اس-٣٠٠، اعلام نکنند. یکی از این اخبار، احتمال کمین نیروهای خرابکار در جنگل‌های مسیر انتقال این سامانه است. هفته پیش هنگام برگزاری رقابت یگان‌های بین‌المللی مسلح به
اس-٣٠٠، با نام «کلید‌های آسمان» اسپوتنیک در گزارش ویدیویی از تمرین عملیاتی ارتش روسیه برای مهار خرابکاران، درمسیر کاروان، انتقال اس-٣٠٠ خبر داده بود. اسپوتنیک نوشت: کاروان نظامی روسی حامل اس-٣٠٠ حمله دشمن را خنثی کرد. در ادامه این خبر آمده است: «تدارکات برای برگزاری مسابقه جدید بین‌المللی بین یگان‌های مسلح به سامانه‌های پدافند موشکی اس-٣٠٠ تحت عنوان «کلیدهای آسمان» که در چارچوب بازی‌های بین‌المللی ارت‌‌ها برگزار می‌شود، در نیروی هوا- فضای روسیه آغاز شد. یکی از گردان‌های پدافند هوایی مستقر در جنگل‌های اطراف شهر وارونژ روسیه از ستاد دستور تغییر فوری محل استقرار و موضع‌گیری درناحیه واقع درفاصله صدها کیلومتر دورتر را دریافت کرد. گروه خرابکاران در یکی از نقاط جنگلی در انتظار کاروان نظامی حامل اس-٣٠٠ بود. محافظان اس-٣٠٠ نه فقط حمله گروه خرابکاران دشمن را خنثی کردند، بلکه جلوی هرگونه تلاش برای رخنه به مواضع خود را گرفتند. به هر روی این‌که چه عاملی سبب تعویق انتقال اس-٣٠٠ به ایران شده، هنوز مشخص نیست. رایزنی اسراییلی‌ها، مسائل مالی و حمله گروه‌های خرابکار هرکدام احتمالی است که می‌توان برای این موضوع درنظر داشت.

179/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 12 =

دنبال کنید @ اینستاگرام