چه زمانی به نوزاد خود آب دهیم؟

بسیاری از تازه مادرها از خود می‌پرسند که «چه زمانی باید به نوزادم آب بدهم؟»

از نظر مادری که به تازگی نخستین نوزاد خود را به دنیا آورده، هر چیزی می‌تواند تبدیل به یک پرسش بزرگ و مشغول کننده فکر شود، حتی اگر این پرسش به نوشیدن آب توسط نوزاد مربوط شود! بسیاری از تازه مادرها از خود می‌پرسند که «چه زمانی باید به نوزادم آب بدهم؟». پاسخ به این پرسش گرچه در ظاهر بسیار ساده و شاید هم پیش پا افتاده به نظر برسد اما به یاد داشته باشید که از دید بسیاری از کارشناسان تغذیه، توصیه نمی‌شود که تا پیش از ۶ ماهگی به نوزاد آب نوشانده شود.

در واقع تا این زمان (۶ ماهگی) شیر مادر حاوی همه مواد غذایی و مایعاتی است که برای حفظ سلامت نوزاد و رشد آن لازم است. به عبارت دیگر نباید با استفاده از آب، معده کوچک نوزاد را به سرعت پر کرد بلکه این شیر مادر یا شیر جایگزین است که باید از آن تمام مواد غذایی و مایعات مورد نیاز نوزاد را دریافت نمود.

توصیه متخصصان بر این است که نوشاندن آب به نوزادی که هنوز ۶ ماه آن تمام نشده است می‌تواند به بی میل شدن آن به خوردن شیر مادر و شیرهای جایگزین منجر شود. همچنین برخی مطالعات نشان می‌دهد که این کار موجب سوء تغذیه نوزاد هم می‌شود. حتی برخی از متخصصان اطفال هشدار می‌دهند که نوشاندن آب به نوزاد احتمال افزایش وزن غیرطبیعی آن را بالا می‌برد. گذشته از آن، به یاد داشته باشید که نوشاندن آب زیاد یا سریع نوشاندن آب به نوزاد می‌تواند عملکرد کلیه‌ها را مختل کند.

به خاطر داشته باشید که حتی در روزهای گرم تابستان نیز بسیاری از نوزادان به آب نیازی ندارند و شیر مادر به اندازه کافی حاوی ترکیبات مغذی است که مانع از کم‌آبی نوزاد می‌شود. با این حال اگر مشاهده شود که نوزاد به دلیل گرمای هوا دچار یبوست شده است، نوشاندن مقدار اندکی آب مشکلی ایجاد نمی‌کند.

تمامی این نگرانی‌ها تا ۶ ماهگی است. از آن زمان به بعد می‌توان به نوشاندن آب به نوزاد (البته به طور تدریجی و به مقدار بسیار اندک) فکر کرد. با یک ساله شدن نوزاد دیگر جای هیچ نگرانی نخواهد بود و شما می‌توانید به نوازدتان آب بدهید.

179/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + هجده =

دنبال کنید @ اینستاگرام