میوه‌های تابستانه قاچاق بازار زمستان را پر کرد + عکس

نایب رییس اتحادیه باغداران از پر شدن بازار میوه‌ از میوه‌های تابستانه قاچاق خبر داد و گفت: انواع میوه‌های تابستانه از نیم‌کره‌جنوبی زمین و دورترین نقاط به صورت رسمی به کشور قاچاق شده که با قیمت‌های نجومی فروخته می‌شوند و کسی هم پاسخگو نیست.

مجتبی شادلو در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهارکرد: بازار میوه و میدان‌های مرکزی که عرضه کننده انواع میوه به صورت عمده فروشی به سراسر کشور هستند مملو از میوه‌های تابستانه‌ای مانند هلو، شلیل، آلو، زردآلو، انگور، گیلاس، آلبالو، انبه، آووکادو، پرتقال و نارنگی شده‌اند که از طریق مبادی رسمی و با امکاناتی مجهز به کشور قاچاق شده‌اند.

میوه‌های قاچاقی مجهز آمده‌اند؛ نه از کوره‌راه‌ها و با اسب و قاطر

وی افزود: این میوه‌هایی که به صورت قاچاق آمده‌اند، تابستانه هستند و قدرت ماندگاری زیادی در شرایط نامطلوب را ندارند؛ بنابراین نمی‌توانند در قالب واردات غیر رسمی و از کوره راه‌ها و به وسیله کوله‌برها یا اسب و قاطر وارد شده باشند و مطمئنا این میوه‌ها که از نیم کره‌ دیگر زمین و کشورهایی مانند شیلی، اکوادور و… غیره امده‌اند با بهترین امکانات حمل نقل و سردخانه‌ای هوایی مجهز بوده‌اند.

نایب رییس اتحادیه باغداران ادامه داد: مگر نه اینکه بر اساس مجوز وزارت جهاد کشاورزی تنها موز و برخی میوه‌های فانتزی گرمسیری مانند آناناس اجازه ورود دارند، پس چگونه‌ این حجم گسترده از میوه‌های تابستانه وارد و در بازار سراسر کشور توزیع می‌شود و کسی با آن‌ها کاری ندارد؟ البته بماند اینکه برای امسال باید حدود 200 هزار تن موز وارد می‌شد و تا کنون چندین برابر آن از مبادی رسمی وارد شده است.

گیلاس قاچاقی کیلویی 40 هزار تومان!

شادلو تصریح کرد: جالب‌تر اینکه این میوه‌های قاچاق که آزادانه در بازار عرضه می‌شوند، قیمت‌های نجومی دارند و مشخص نیست چه کسی حاضر است با این قیمت‌ها میوه‌های قاچاق را خریداری کند و به کشور و منافع ملی آسیب بزند، چرا که به عنوان مثال قیمت هر کیلو گرم گیلاس بیش از 40 هزار تومان در میادین مرکزی میوه و تره‌باری است که عرضه کننده این محصولات به صورت عمده فروشی هستند و مطمئنا قیمت های بسیار بیشتری در انتظار آنان در بازار مصرف و خرده‌فروشی است.

سیب و پرتقال روی دست باغدار مانند است

وی تاکید کرد: در حالی که تولیدکنندگان میوه‌هایی مانند سیب و پرتقال، محصول‌شان روی دستشان باقی مانده و مشکل فروش دارند، بازار میوه از محصولات قاچاقی پر شده که قیمت های بسیار بالا و غیر منطقی دارند و هر کسی این میوه‌های قاچاق را خریداری کند به کشور خیانت کرده است.

میوه‌های قاچاق موجود در میادین میوه و تره‌بار

میوه های قاچاق

میوه های قاچاق

میوه‌های قاچاق

میوه های قاچاق

میوه‌های قاچاق

میوه های قاچاق

111/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + هفده =

دنبال کنید @ اینستاگرام