بیکاری جوانان 2برابر نرخ عمومی بیکاری شد

نرخ بیکاری جوانان در پاییز امسال به7/22 درصد بالغ شده که بیش از ۲ برابر نرخ عمومی بیکاری کشور است.

نرخ بیکاری عمومی کشور در تمامی گروه های سنی جمعیت فعال در پاییز امسال7/10 درصد و تعداد بیکاران مطلق که تاکنون حتی امکان یک ساعت کار را نیافته اند، ۲ میلیون و ۶۴۶ هزار نفر بود. با این حال، می توان چهره بحران بیکاری را در بین جویندگان اصلی شغل یعنی جوانان زیر ۳۰ سال دید که براساس آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران این نرخ تا8/74 درصد هم رسیده است.
نگرانی کارشناسان بازار کار و سیاستگذاران این است که دستکم نیمی از کل جویندگان جدی کار کشور را جوانان تحصیلکرده دانشگاهی تشکیل می‌دهند که قاعدتا باید زمینه های مناسب‌تری برای کار آنها فراهم باشد اما به دلایل گوناگون از افزایش بی سابقه جمعیت تحصیلکرده کشور و فقدان مهارت انجام کار، نرخ بیکاری جوانان بالا و کارفرمایان تمایلی به جذب فارغ التحصیلان دانشگاه ها در بسیاری از موارد ندارند. وزیر کار در روزهای اخیر با انتقاد از ترویج این طرز فکر در جامعه که همه مسیرها باید از دانشگاه بگذرد و با بیان اینکه مگر کشور چقدر تحصیلکرده دکتری نیاز دارد، گفت: برخی والدین برای فراهم کردن هزینه های تحصیل فرزندان‌شان حتی فرش زیر پای خود را نیز فروخته اند. وی همچنین معتقد است جوانانی که به سمت کسب مهارت‌های شغلی پیش رفته اند، وارد بازار کار می‌شوند حتی اگر این ورود با تاخیر نیز همراه باشد.
جدیدترین نرخ‌های بیکاری نشان می دهد نرخ عمومی بیکاری جوانان بیش از ۲ برابر نرخ عمومی کشور به میزان7/22 درصد است. این نرخ در مورد مردان جویای شغل7/18 درصد است. در بین استان‌های کشور نیز چهارمحال و بختیاری با 9/36 درصد، کردستان با1/30 درصد، کرمانشاه با1/40 درصد، کهگیلویه و بویراحمد با8/41 درصد، گیلان7/30 درصد، لرستان7/34 درصد و مازندران با5/35 درصد؛ بالاترین نرخ‌های بیکاری جوانان سنین ۱۵ تا ۲۹ سال را دارا هستند.
این نرخ در مورد جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله به 5/44 درصد در کهگیلویه و بویراحمد و مازندران نیز رسیده است. در بخش زنان نرخ بیکاری ۱۵ تا ۲۴ ساله در چهارمحال و بختیاری به8/74 درصد رسیده و در این زمینه یک رکورد ایجاد شد. بالاترین نرخ‌های  بیکاری زنان ۱۵تا۲۴ ساله در استان‌های ایلام با3/68 درصد، چهارمحال و بختیاری8/74 درصد، خوزستان ۵۸ درصد، کردستان5/50 درصد، کرمان4/63 درصد، کهگیلویه و بویراحمد6/56 درصد، گیلان 6/59 درصد، لرستان2/62 درصد، مازندران2/61 درصد، مرکزی8/50 درصد و همدان با4/51 درصد به ثبت رسیده است.

179/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 17 =

دنبال کنید @ اینستاگرام