برف و باران در ۶ استان کشور

برف و باران ٦ استان کشور را در محاصره خود قرار داد. امدادگران جمعیت هلال‌احمر به ٢٠ محور تحت برف و کولاک امدادرسانی کردند.

سیدمصطفی مرتضوی، سخنگوی سازمان امداد و نجات با اشاره به ٦ استان آذربایجان شرقی، اردبیل، چهارمحال و بختیاری، زنجان، قزوین و کردستان که تحت‌تاثیر برف و کولاک قرار داشتند، گفت: به
١٣ محور متاثر از برف و کولاک امدادرسانی شده است.
به گفته وی، طی ٢٤ ساعت گذشته توسط امدادگران به٩٣٠نفر امدادرسانی شده، ٢ تن از مصدومان به مراکز درمانی منتقل شده‌اند و ٣٢ نفر اسکان اضطراری یافته‌اند. مرتضوی همچنین با اشاره به فعالیت ٢٠ تیم عملیاتی شامل ٧٤ امدادگر و نجاتگر در برف و کولاک روز یکشنبه و دوشنبه گفت:   ١٩٨ خودرو از برف رهاسازی شده‌ است.
وی همچنین در توضیح عملیات برف و کولاک تا ساعت ١٤ روز دوشنبه گفت: ٦ استان آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، قزوین، گیلان و همدان گفت:  محورهای گرمی – اردبیل، کوثر – سرچم، زنجان – طارم، زنجان – ارمغانخانه، خدابنده – همدان، آزادراه زنجان – قزوین، ماهنشان – زنجان، صائین قلعه – خرمدره، آزادراه و محور قدیم قزوین – رشت، آوج – گردنه سلطان باغ، رودبار الموت – قزوین، تاکستان – زنجان، بوئین زهرا – قزوین، همدان – ملایر، تویسرکان – جوکار، همدان – اسدآباد، همدان – بهار، همدان – آوج، سراب – نیر، جیرنده – بربن تحت‌تاثیر امدادرسانی قرار دارند. مدیر پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از ماندگاری هوای سرد در نیمه شمالی تا آخر هفته جاری و همچنین ادامه کاهش دما و بارش برف و باران در نیمه غربی کشور خبر داد.
احد وظیفه ضمن اشاره به نفوذ سامانه بارشی به سمت نوار غربی کشور و همراه شدن با جریانات سرد شمالی گفت:  به تدریج طی روز دوشنبه بارش باران و برف و کاهش دما در نیمه غربی کشور ادامه خواهد داشت و در شمال شرق کشور بر دامنه منطقه بارش افزوده می‌شود. وی همچنین به کاهش قابل ملاحظه دمای هوا در نیمه شمالی کشور در روز سه‌شنبه اشاره کرد و گفت:  بیشینه کاهش دما طی مدت ذکرشده برای سواحل دریای خزر ١٠ تا ١٥ درجه خواهد بود. به گفته وظیفه، ماندگاری هوای سرد در نیمه شمالی کشور تا آخر هفته جاری ادامه می‌یابد.
مدیر پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: از اواخر وقت روز دوشنبه از مقدار بارش در شمال غرب و غرب کشور کاسته می‌شود و با حرکت این سامانه به سمت شرق، سه‌شنبه بارش برف و باران برای سواحل دریای خزر، دامنه‌های البرز و شمال شرق کشور ادامه خواهد داشت.
وظیفه همچنین خلیج فارس را سه‌شنبه و دریای خزر را روز دوشنبه و سه‌شنبه مواج و طوفانی پیش‌بینی کرد.گفتنی است براساس تحلیل آخرین داده‌های هواشناسی، سازمان هواشناسی در اطلاعیه‌ای وضع هوای مناطق تحت‌تاثیر روز دوشنبه  سامانه بارشی را به شرح زیر پیش‌بینی کرد: «بارش برف در استان‌های اردبیل، زنجان، کردستان، لرستان و چهارمحال و بختیاری، قزوین، دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های تهران، البرز و سمنان، بارش باران و برف در استان‌های همدان، مرکزی، کرمانشاه، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی که بارش در ارتفاعات به صورت برف بوده و همچنین رگبار و رعدوبرق در ایلام، خوزستان، غرب فارس و شمال بوشهر پیش‌بینی می‌شود.
لازم به ذکر است که ماندگاری هوای سرد در نیمه شمالی کشور تا روزهای پایانی هفته تداوم خواهد داشت که کاهش دما در سواحل شمالی و شمال شرق بین ١٠ تا ١٥ درجه و در سایر مناطق بین ٦ تا ١٠ درجه پیش‌بینی می‌شود.
با توجه به پیش‌بینی بارش برف و مه‌گرفتگی در جاده‌های کوهستانی شمال غرب، غرب و ارتفاعات البرز در مسیرهای یاد شده طی روزهای شنبه تا سه‌شنبه توصیه می‌شود هنگام تردد از تجهیزات زمستانی (زنجیر چرخ، پوشاک گرم و …) استفاده شود.

179/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

دنبال کنید @ اینستاگرام