تغذیه سالم متضمن سلامت کودکان

انتخاب نوع غذا و مهارت خوردن با وضعیت جسمی و روحی کودک در ارتباط است. ذائقه و طعم هایی که کودک به آنها عادت دارد، نتیجه یکسری الگوهای رفتاری و مصرفی خانواده است که بر انتخاب کودک تاثیر مستقیم دارد و می تواند سلامت جسمی و روحی او را تحت تاثیر قرار دهد.

به طور مثال اگر غذاهای طبخ شده در خانواده روغن زیادی داشته باشند، کودک همیشه تمایل بیشتری به مصرف و انتخاب این گونه مواد غذایی خواهد داشت. وجود هر گونه استرس مانند مشاجرات خانوادگی به راحتی می تواند بر میزان اشتهای کودک اثر گذاشته و تمایل او را به غذا خوردن کاهش دهد. نکته مهم در مورد انتخاب نوع غذا این است که بدانیم ذائقه کودک با افزایش سن تغییر می کند. همین مورد به راحتی وضعیت غذا خوردن کودک را دگرگون می کند.
در نتیجه برنامه‌ریزی برای افزایش اشتها ، باید براساس ذائقه کودک انجام شود؛ به گونه ای که گروه های غذایی اصلی مثل نان و غلات، شیر و لبنیات، میوه ها، سبزی‌ها و گوشت ها در برنامه غذایی روزانه گنجانده شود. افزایش حجم عضلات، که نتیجه دریافت کافی غذاست، مهارت و توانایی انجام فعالیت های جسمی را در کودک بالا می‌برد. رشد روانی و حالات روحی بر نگرش، عادات، رفتارها و الگوهای غذایی کودک موثر است. در این راستا مصرف غذا در وعده های مشخص برای تامین درشت مغذی و ریز مغذی های لازم برای رشد و نمو کودک حائز اهمیت است.

179/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =

دنبال کنید @ اینستاگرام