نخستین تبلت جهان مجهز به سیستم عامل لینوکسی Canonical

موبنا – شرکت Canonical از بزرگترین توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای متن‌باز در نظر دارد سیستم عامل Ubuntu را به یک پلتفرم کاربردی بین رایانه‌های رومیزی و دستگاه‌های موبایلی تبدیل کند.

به گزارش موبنا، استفاده از سیستم عامل Ubuntu در دستگاه‌های موبایلی به ندرت دیده شده است و برنامه‌ریزی‌ها بر آن است ظرف چهار سال آینده این اتفاق رواج یابد. ولی شرکت Canonical به عنوان نخستین گام عملی یک رایانه لوحی ارایه کرده است که به طور کامل این مسئله را به حقیقت نزدیک می‌کند.

سیستم عامل Ubuntu برای مدت‌های طولانی به‌روز نشده بود. ولی شرکت توسعه‌دهنده این پلتفرم متن‌باز مبتنی بر لینوکس بر این باور است که آن را به یک پلتفرم جامع برای رایانه‌های رومیزی، دستگاه‌های موبایلی و اینترنت اشیا تبدیل کند.

تبلت جدیدی که بر پایه این سیستم عامل ساخته شده است M10 نام دارد و شرکت اسپانیایی BQ آن را تولید کرده است. این نخستین دستگاه رایانه‌ای مبتنی بر Ubuntu محسوب می‌شود که می‌تواند بین رایانه‌ رومیزی و دستگاه موبایلی تغییر حالت دهد.

برای این محصول پردازنده 1.5 گیگاهرتزی MediaTek، دو گیگابایت رم، و نمایشگر 1080 پیکسل در نظر گرفته شده است و کاربران می‌توانند به صورت اینترنتی آن را خریداری کنند.

100/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 1 =

دنبال کنید @ اینستاگرام