300 قلاده سگ در آغوش حمایت و مهربانی! (+عکس)

قریب به 300 قلاده سگ ولگرد و بی صاحب درمرکز 'حامیان حیوانات سار' زنجان، نگهداری می شوند و در واقع این سگ ها که زمانی بی پناه بودند حال در آغوش حمایت و مهربانی قرار دارند.

 

هرچند وجود سگ های ولگرد در اطراف و سطح شهرها، دغدغه، نگرانی و ترس شهروندان از گازگرفتگی و ابتلا به بیماری های مشترک همانند هاری و کیست هیداتیک را موجب می شود اما با این حال این حیوانات که به وفادار بودن شهرت دارند به عنوان موجودی زنده، حق حیات دارند و باید از حقوق خاص نسبت به خود برخوردار باشند.

مدت زمانی است که مکانی به نام مرکز حامیان سار از سوی سارا فرقانی که زنجانی بوده و در آلمان زندگی می کند در بیرون از شهر زنجان ایجاد شده است تا این حیوانات بتوانند در محیطی امن و آرام و به دور از آزار و اذیت ها و گرسنگی و بیماری، زیست کنند.

زهرا فاتحی، سعیده نوروزی و زهرا شهبازی، این مرکز را از حدود یک و نیم سال پیش به هر نحو ممکن و با کمک های نقدی سارا فرقانی سرپا نگه داشته اند تا مردم و دستگاه های مسئول یقین بدانند که کشتار راه جمع آوری سگ های ولگرد از محیط پیرامون زندگی انسان ها نیست.

مدیر مرکز حامیان حیوانات سار زنجان گفت: نگهداری و بازپروری سگ های ولگرد فارغ از نوع و نژاد در این مرکز خاص، آسیب ها و تهدیدها را نسبت به این حیوانات به حداقل نزدیک تر کرده است تا با خیالی آسوده به زندگی طبیعی خود که از حقوق اولیه آنها محسوب می شود در این پناهگاه امن و آرام ادامه دهند.

زهرا فاتحی، روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ماهیانه نزدیک 80 میلیون ریال هزینه صرف نگهداری این تعداد سگ ولگرد اعم از تغذیه، دارو، واکسن، دستمزد کارگر و دامپزشک، جراحی و عقیم سازی، در این مرکز می شود و با توجه به بالا بودن هزینه ها ضرورت دارد مسئولان دستگاه های مختلف از جمله شهرداری ها در این خصوص ما را یاری دهند تا سگ های ولگرد بیشتری مورد پذیرش قرار گیرند.

وی، وسعت این مرکز را پنج هزار مترمربع اعلام و اظهار کرد: ضایعات مرغ مخلوط با برنج، سیب زمینی، هویج و نان خشک در دیگ های بزرگ پخته می شود و روزانه طی یک وعده به مصرف سگ های موجود در این مرکز می رسد و در نوبت صبح نیز فقط به سگ توله ها، کته ماست داده می شود.

فاتحی افزود: این مرکز که دور تا دور آن با فنس محصور شده، دارای اتاق جراحی است که به منظور کنترل جمعیت سگ های ولگرد، توسط دامپزشک، عقیم شده و هفته ای یک یا دو جلسه ویزیت می شوند و در صورت نیاز نیز آمپول های لازم ازجمله آنتی بیوتیک به آنان تزریق می گردد.

وی اظهار داشت: متاسفانه هزینه ها رو به افزایش است و دست اندرکاران این مرکز در تهیه مایحتاج ضروری برای این سگ ها با مشکل مواجه هستند و از مردم زنجان درخواست می شود روزهای جمعه از ساعت 11 صبح تا 17 عصر به این مرکز مراجعه و نسبت به تحویل نان خشک و ضایعات گوشتی ازجمله ضایعات مرغ، ما را در این کار خیر یاری دهند تا با دلگرمی و انگیزه بهتر و بیشتری کارها تداوم یابد.

مدیر مرکز حامیان حیوانات سار گفت: هدف ما از این کار خیرخواهانه که به حتم رضای خداوند منان را نیز موجب می شود جمع آوری سگ های ولگرد و در نتیجه افزایش امنیت مردم است تا مورد هجوم و گزش قرار نگیرند.

فاتحی افزود: تمام سگ های جمع آوری شده در این مرکز پس از عقیم شدن، گوشواره نصب می شود تا تشخیص داده شود که مورد عمل جراحی قرار گرفته اند و از طرفی نیز نشان از سالم بودنشان باشد.
وی تصریح کرد: متاسفانه این مرکز فاقد وسایل زنده گیری سگ های ولگرد ازجمله سلاح بیهوشی است و این کار را برای جمع آوری سخت و خطرآفرین کرده است.

مرکز حامیان حیوانات سار در کیلومتر شش جاده قدیم زنجان – تهران و در نزدیک روستا دیزج آباد (معروف به روستای دیزه) واقع است و بازدید از آن برای عموم آزاد است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان زنجان نیز گفت: جمع آوری و نگهداری سگ های ولگرد در مکانی امن و ایمن کار خوب و ارزشمندی است.

زعفر افشار افزود: با این کار و همچنین عقیم سازی سگ های ولگرد، جمعیت اینگونه سگ ها کنترل شده و کاهش می یابد و برای جمع آوری و زنده گیری آنها نیز می توانند از شهرداری کمک بگیرند.

وی اظهار داشت: یک مرکز نگهداری سگ نیز در جاده زنجان – بیجار، وجود دارد که در کاهش جمعیت سگ های رها شده در اطراف و سطح شهرها تاثیر بسزایی دارد.

علاقه مندان به حمایت از این حیوانات می توانند کمک های نقدی خود را به شماره حساب 6274121940010887 نزد بانک اقتصاد نوین به نام مرکز حمایت از حیوانات سار واریز کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

دنبال کنید @ اینستاگرام