زنی که می‌خواهد تناردیه 2016 باشد!

بحران پناهجویان در اروپا، سیاستمداران قاره سبز را کلافه کرده است؛ این کلاف سر درگم آنقدر پیچیده شده که برخی را به فکر این انداخته که پناهجویان را با تیر«خلاص» کنند.

مهدي دل روشن: داستان عجیبی شده است؛ عده‌ای در دریای بدشانسی غرق می شوند، عده دیگر در اردوگاه ها  تقریبا زندانی می شوند، عده ای به کشور مبدأ خود بازگردانده می شوند و حالا عده ای دیگر نیز قرار است با شلیک پلیس های اروپایی، قصه پر غصه مهاجرت شان به  پایان برسد.دیروز یک خانم سیاستمدار آلمانی، پیشنهاد عجیب و در عین حال، بی رحمانه ای را مطرح کرد که خیلی ها را انگشت به دهان کرد.
فرائوک پتری، از رهبران عوام‌گرای حزب دست راستی ای.اف.دی آلمان گفت که پلیس این کشور باید اجازه یابد تا در صورت لزوم به پناهجویانی که به‌طور غیرقانونی از مرز این کشور عبور می‌کنند، شلیک کند!
خانم پتری که رهبر حزب راست‌گرای «آلترناتیو برای آلمان» است به یک نشریه این کشور گفته: «نه این که من خواهان برخورد خشن باشم اما مجوز استفاده از اسلحه به عنوان آخرین راهکار (برای جلوگیری از ورود مهاجران) باید در دسترس پلیس قرار گیرد.»
معلوم نیست از نگاه این خانم سیاستمدار آلمانی، برخورد خشن چه معنایی دارد؟! فرائوک پتری که حزبش با یکپارچگی اتحادیه اروپا هم مخالف است به روزنامه «منهایمر مرگن» گفته: «پلیس باید مقابل موج ورود مهاجران از مرزهای اتریش را بگیرد و برای این کار اگر لازم بود از سلاح استفاده کند. این چیزی است که قانون هم تصریح کرده.»
این حرف ها البته با انتقادهای فراوان پلیس و احزاب چپ آلمان و همچنین اتحادیه صنفی پلیس این کشور روبه‌رو شده است.آلمان در سال گذشته، بیشترین تعداد پناهجو را در اروپا پذیرفت. در سال ۲۰۱۵، حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار پناهجو که اغلب از کشورهای جنگ‌زده سوریه و عراق بودند در آلمان اسکان یافتند.همزمان، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که این روزها با انتقادهایی جدی در برابر سیاست‌های مهاجرتی دولتش روبه‌رو است، تاکید کرده بخش اعظم پناهجویان سوری و عراقی پس از اتمام جنگ به کشورشان باز خواهند گشت.خانم مرکل همچنین گفته سیاست‌های انقباضی جدید در دولتش که طی یک هفته گذشته برخی از آنها اعلام شده، به احتمال زیاد جلوی موج روز افزون ورود پناهجویان به آلمان را خواهد گرفت اما با این حال، برای اقدام اثربخش‌تر باید در سطح اتحادیه اروپا مداخله صورت گیرد.
از سوی دیگر اما در واکنش به سخنان خانم پتری، توماس اوپرمن، از چهره‌های برجسته احزاب چپ آلمان گفته: «آخرین سیاستم‍داری که خواستار به گلوله بستن پناهجویان شده بود، اریک هونکر، رهبر حزب کمونیست آلمان‌شرقی بود.»
در همین حال، اتحادیه صنفی پلیس آلمان هم اعلام کرده: «پلیس آلمان هیچ‌گاه به روی پناهجویان آتش نخواهد گشود.»
این اتحادیه همچنین گفته «اظهارات خانم پتری نشان از یک «ذهنیت افراط‌گرا و غیرانسانی» دارد.
در سال ۲۰۱۵ تعداد حملات به مراکز اقامت پناهجویان در آلمان به شدت افزایش داشته است.به گزارش پلیس این کشور، تعداد حملاتی از این دست در سال گذشته به ۱۰۰۵ مورد رسید که چهار برابر موارد مشابه در سال ۲۰۱۴ بوده است.

179/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 18 =

دنبال کنید @ اینستاگرام