پدر هوش مصنوعی درگذشت

موبنا – «ماروین مینسکی» یکی از پروفسورهای دانشگاه MIT که در زمینه اکتشافات ذهن انسان و همانندسازی با سیستم‌های رایانه‌ای مهم‌ترین گام‌ها را برداشته بود در سن 88 سالگی به علت خونریزی مغزی درگذشت.

به گزارش موبنا، مرکز MIT Media Lab با اعلام این خبر به کتابی که او نوشته است اشاره کرد. مینسکی کتابی را با عنوان «جامعه ذهن» منتشر کرده بود و در مقدمه آن نوشته بود که این کتاب نحوه کار کردن ذهن انسان را توضیح می‌دهد و با خواندن آن در میابید که چگونه میلیاردها قطعه کوچک باعث می‌شوند تا ذهن انسان شکل بگیرد و البته تلاش بر این است که رایانه‌های جدید هم به همین شکل ساخته شوند.

بسیاری از کارشناسان مینسکی را پدر هوش مصنوعی می‌دانند. او در سال 1982 در یکی از مقالات خود نوشت: «هنوز راه طولانی وجود دارد تا بتوانیم ماشین‌هایی بسازیم که انسان باهوش‌تر باشد. ولی باید گفت که در آینده هوش مصنوعی این هدف را محقق می‌کند».

او آخرین کتاب خود را در سال 2006 با عنوان زیر منتشر کرد: «ماشین احساسات: تفکر عام، هوش مصنوعی، و آینده ذهن انسان». او در این کتاب توضیح داد احساسات انسان با پردازش‌های مغزی او تفاوتی ندارند و می‌توان در آینده رایانه‌هایی با این قابلیت تولید کرد.

او در طول حیات خود موفق به دریافت ده‌ها جایزه بین‌المللی شد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به جایزه علوم رایانه Turing Award در سال 1969 اشاره کرد.

100/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =

دنبال کنید @ اینستاگرام