اسفنانی مطرح کرد:

درصد عظیمی از اطلاعات شبکه‌های اجتماعی سندیت ندارند

موبنا- عضو کار گروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه فضای مجازی معتقد است از آنجا که حجم اطلاعات انتقالی در شبکه‌های اجتماعی بسیار زیاد است، نگاه کاربر را نسبت به وقایع مختلف سطحی و گذرا می‌کند، در حالی که درصد عظیمی از این اطلاعات سندیت ندارند.

به گزارش خبرنگار موبنا، محمدعلی اسفنانی با اشاره به افزایش گرایش افراد جامعه به شبکه‌های مجازی به ویژه تلگرام اشاره کرد و گفت: شبکه‌های موبایلی با روند خاصی طراحی شده‌اند و صرف نظر از منفعت‌طلبی که طراحان آن دنبال می‌کنند، اهداف متعدد امنیتی و غیراخلاقی نیز دارند، به همین دلیل فضای مجازی برای افراد جامعه به هیچ عنوان قابل اعتماد نیست.
نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی بیان اینکه مردم باید از دو منظر به خطرهای فضای مجازی توجه داشته باشند، افزود: شبکه‌هایی مانند تلگرام، انواع و اقسام اطلاعات و تصاویر را بدون هیچ نظارتی مبادله می‌کنند و از آنجا که حجم اطلاعات انتقالی بسیار زیاد است، نگاه کاربر را نسبت به وقایع مختلف سطحی و گذرا می‌کند، در حالی که درصد عظیمی از این اطلاعات سندیت ندارند و به مرور آسیب‌هایی بر طرز فکر و افکار کاربران خواهند داشت.
وی ادامه داد: متاسفانه در شبکه‌های مجازی گروه‌ها و کانال‌های غیرامنیتی و اخلاقی بسیاری وجود دارند که می‌توانند آسیب‌های جدی برای کاربران فارغ از سن و سال به‌همراه داشته باشند، البته مراجع فرهنگی و دستگاه های ذی ربط باید این قدرت را داشته باشند که بخشی از آن را پالایش کنند.
ادامه داد: اگر استراتژی مشخصی برای غلبه با پیام‌های غیراخلاقی و فرهنگ غلطی که شبکه‌های مجازی بدعت آن را نهادند وجود نداشته باشد به مرور فرهنگ جامعه آسیب‌های فراوانی خواهد دید، لذا باید به جای صرفا محدود و مسدود کردن شبکه‌های مجازی، فرهنگ درست استفاده از این تکنولوژی‌های جدید را به جامعه آموزش داد و به آن‌ها متذکر شد که شبکه‌های مجازی بسیار ناامن هستند.
عضو کار گروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه فضای مجازی در پایان قیاس مخاطبان تلویزیون با کاربران تلگرام را مع‌الفارق دانست و گفت: اگرچه ممکن است بخشی از کار تلویزیون را تلگرام انجام دهد اما از آنجا که تلویزیون یک رسانه متکلم وحده است و مخاطبان، مستمع صرف محسوب می‌شوند و دخالتی در محتوای برنامه‌ها ندارند، نمی‌توان آن را با هیچ شبکه موبایلی مقایسه کرد.
129/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 20 =

دنبال کنید @ اینستاگرام