نتایج برجام

لغو تحریم های ژاپن علیه ایران

فومیو کیشیدا وزیر خارجه ژاپن اعلام کرد که با گزارش راستی آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی (آی ای ایی ای) در باره فعالیت هسته ای ایران، توکیو از امروز جمعه همه تحریم های اقتصادی و مالی قبلی هماهنگ با سازمان ملل علیه تهران را لغو می کند.

به گزارش خبرگزاری کیودوی ژاپن، کیشیدا در یک گفت وگوی خبری درتوکیو، لغو این تحریم ها را زمینه ساز امضای قراردادهای سرمایه گذاری با ایران به عنوان دوست و شریک سنتی ژاپن دانست و ابرازامیدواری کرد هرچه سریعتر این قرارداد ها اقتصادی بین دو کشور منعقد شود.
براساس این گزارش، قرار است کابینه ژاپن امروز سندی را امضا کند که با توجه به توافق نهایی هسته ای و اجرای برنامه جامع اقدام مشترک، تحریم های ایران به طور کامل رفع شود.
به گفته وزیر امور ژاپن، با امضای این سند پیمان اقتصادی جامع با ایران نیز این هفته نهایی خواهد شد، ضمن آنکه شرکت های ژاپنی علاوه بر سرمایه گذاری در میادین نفت و گاز می توانند در بخش خودرو، هواپیما و قطارهای تندرو با ایران قراردادهایی امضا کنند.
توکیو قصد دارد بار دیگر اکتشاف میدان نفتی آزادگان در مرز با عراق را که بیش از پنج میلیارد و 200 میلیون بشکه نفت در خود ذخیره دارد، آغاز کند.
شش سال پیش شرکت «اینپکس» ژاپن از این طرح کنار کشید، اما بار دیگر گزارش ها حاکی است که دولت ژاپن می خواهد در این طرح فعال شود.
به دنبال افزایش تحریم های غرب و ژاپن ارزش صادرات ژاپن به ایران در سال 2013 میلادی به 170 میلیون دلار رسید که نزدیک به 10 برابر قبل از تحریم ها کاهش نشان می دهد.
کیودو به نقل از روزنامه «نیکی آسیا» افزود ژاپن چندی پیش اعلام کرده بود که برای اینکه بتواند از وابستگی به واردات نفت عربستان و امارات که نیمی از نفت کشور را تامین می کنند رهایی یابد، می خواهد بار دیگر فعالیت در میدان نفتی آزادگان را از سر گیرد.
دولت ژاپن اعلام کرده است که افزون بر سرمایه گذاری در بخش های نفت و گاز ایران به بانک های این کشور اجازه می دهد که برای تعاملات مالی و ارزی با ایران شعبه های جدیدی نیز افتتاح کنند.
وزیر امور خارجه ژاپن افزود که ژاپن بر اساس روابط تاریخی دوستانه خود با ایران و برای گسترش همکاری ها با تهران روز دوشنبه هیات اقتصادی را به ایران اعزام می کند.
190

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

دنبال کنید @ اینستاگرام