رونق بورس از سرگرفته شد

بورس تهران بعد از یک استراحت کوتاه یک روزه، مجددا روند صعودی خود را آغاز کرد و با افزایش قیمت و رشد تقاضا مواجه شد.

بورس تهران که در روز گذشته با افزایش فشار فروش از سوی سهامداران مواجه شده و با وجود گشایش های بین المللی روند منفی را طی کرده بود، در معاملات امروز مجددا روند صعودی خود را از سر گرفت و رکوردهای جدیدی ثبت کرد.به این ترتیب بروز نشانه های رونق مجدد در دقایق پایانی معاملات روز گذشته موجب شد تا بازار سهام در معاملات امروز بعد از تخلیه هیجان و اصلاح قیمت دوباره مثبت شده و بعد از یک استراحت کوتاه مجددا مسیر صعودی خود را آغاز کند.

بر این اساس سهامداران کوتاه مدت بورس تهران که در معاملات روز گذشته بعد از شناسایی سود اقدام به فروش سهام خود کرده بودند، امروز آرام آرام به سمت بازار حرکت کردند و با خریداری سهم موجب افزایش صف های خرید و همچنین رشد شاخص شدند.

افزایش مجدد قیمت‌ها در بورس تهران و همچنین افزایش فشار خرید در تالار شیشه‌ای باعث شد تا شاخص بورس تهران رکوردشکنی جدیدی تجربه کند و با افزایش 998 واحدی به کانال 66 هزار واحدی پرتاب شود.

با آغاز مسیر رشد بورس تهران اکثر شرکتها به خصوص شرکتهای صادرات محور مورد توجه بازار قرار گرفتند به طوری که شرکتهای خودرویی به دلیل انتشار خبرهایی مبنی بر عقد قراردادهای جدید خارجی، شرکتهای پتروشیمی به دلیل کاهش نرخ خوراک و همچنین شرکتهای مخابرات و همراه اول به دلیل انتشار اخباری در خصوص سرمایه‌گذاری اپراتور فرانسوی اورنج در همراه اول مورد اقبال اهالی تالار شیشه ای قرار گرفتند و موجب رشد شاخص بورس و رکورد شکنی های جدید این متغیر مهم شدند.

بر این اساس در معاملات امروز شرکتهای مخابرات، همراه اول، سرمایه گذاری غدیر، تاپیکو، بانک ملت، ملی مس، مپنا، پتروشیمی جم، ایران خودرو، پتروشیمی مبین و سایپا بیشترین تاثیر را در رشد شاخص بورس گذاشتند و در مقابل شرکتهای بانک خاورمیانه، سرمایه گذاری امید، هلدینگ خلیج فارس و پتروشیمی شیراز تاثیر اندکی بر افت این متغیر گذاشتند.

در بازار امروز شرکت‌های خودرویی بسیار مورد توجه سهامداران قرار گرفتند و از صف‌های خرید میلیونی برخوردار شدند به طوری که زامیاد، ایران خودرو دیزل و سایپا از بیشترین تقاضای خرید برخوردار شدند و تهران شیمی، بانک ملت به همراه خوراک دام پارس از بیشترین تقاضای فروش برخوردار شدند.

همچنین امروز با رشد قیمت سهام و اقبال مجدد سهامداران به بورس تهران، حجم و ارزش معاملات هم رشد کرد به طوری که در مجموع 108 میلیون سهم به ارزش 229 میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه به سطح 285 هزار میلیارد رسید.

به گزارش ایسنا، بورس تهران در حالی مسیر افزایشی خود را به دلیل گشایش های بین المللی و رفع تحریم ها بعد از 2 سال رکود،آغاز کرده است که همچنان سایه کاهش بهای نفت و رکود اقتصاد جهانی و همچنین گزارش های ضعیف 9 ماهه شرکتها در بورس تهران سنگینی می‌کند، بنابراین کارشناسان همواره توصیه می‌کنند تا سهامداران از رفتار هیجانی در این شرایط پرهیز کنند و با تحلیل نسبت به خرید و فروش سهم اقدام کنند زیرا اگرچه رفع تحریم‌های بین‌المللی و آزادشدن تبادلات مالی، هزینه‌های تولید را کاهش می‌دهد اما تاثیر آن در شرکتهای بورسی و صنایع زمان بر بوده و یک شبه اتفاق نمی افتد.

176/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 10 =

دنبال کنید @ اینستاگرام