آینده روشن پیش روی علم میکرو و نانو مکانیک

دارنده کرسی پژوهشی میکرو و نانو میکانیک آینده‌ای روشن را برای این علم متصور شد و تحقیقات تئوری در زمینه این دانش را بستری برای طراحی‌های آینده دانست.

به گزارش خبرگزاری موج، سعید ضیایی راد، دارنده کرسی پژوهشی نانو و میکرو مکانیک، از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری (بنیاد ملی علم ایران) درباره این کرسی پژوهشی اظهار کرد: حوزه میکرو و نانوسیال زمینه بسیار مهمی است که کاربردهای متعددی همچون آزمايشگاه روي تراشه، استخراج نفت، صنایع تصفیه، مسائل انتقال حرارت، صنایع کاغذ سازی، روانکاری، پوشش سطح، علم مواد و علوم زیستی دارد.
ضیایی راد عنوان کرد: فعالیت در حوزه نانو و میکرو میکانیک روی مرز دانش قرار دارد ور در کشور ما به صورت تجربی فعالیت‌‌هایی در این حوزه انجام شده اما فعالیت در زمینه عددی مربوط به مواد نانو و میکرو در این عرصه انجام نشده و تیم ما با اعطای این کرسی پژوهشی برای نخستین بار در این حوزه فعال شده است در واقع کاری که ما انجام می‌دهیم بر اساس مکانیک مواد پیوسته است که زیاد روی این کار نشده است.
عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: این کرسی پژوهشی، کرسی تئوریک است که با تحقیقات و مطالعاتی که انجام می‌دهیم زمینه را برای تولید محصول و طراحی‌های آینده آماده می‌کنیم به عنوان مثال اضافه کردن نانو رس به محیط و موادی اضافه کنیم میزان استحکام چقدر می‌شود که تست این صرف هزینه زیادی است اما در زمینه تئوری آن می‌توان کار کرد تا بر اساس طراحی‌ها که از این مطالعات بدست می‌آید به آنچه مد نظر افراد است رسید.
وی اظهار کرد: در خصوص این کرسی تحقیقاتی در زمینه میدان فاز انجام و چندین مقاله هم در این عرصه به چاپ رسیده است، همچنین چندین مقاله نیز با توجه به مطالعاتی که بر روی روش‌های چند مقیاسی داشتیم چاپ شده است.
دارنده کرسی پژوهشی نانو و میکرو مکانیک گفت: امید است با بهره گیری از تحقیقات منطبق با ایده‌های علمی و بروز جهانی بتوانیم سهم واقعی و جایگاهی شایسته را در دانش جهانی و آینده کسب کنیم، خوشبختانه در کشور ما تحقیقات علمی خوبی در عرصه‌های مختلف دانش در حال انجام است و می‌توان به آینده امیدوار بود.
184/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 5 =

دنبال کنید @ اینستاگرام