۱۰هزار کشته درشدیدترین طوفان تاریخ جهان+عکس

طوفان هایان با سرعت ۳۲۰ کیلومتر در ساعت را بسیاری از کارشناسان شدید‌ترین طوفان تاریخ جهان می‌دانند که حالا فیلیپینی‌ها را دچار دردسر کرده است. مردم و دولت این کشور به شدت نگران تلفات و خسارات این طوفان رکوردشکن هستند.

طوفان هایان که در فیلپیین یولاندا نام گرفته مناطق مرکزی فیلپین را تحت تأثیر قرار داده و میلیون‌ها نفر را در ۲۰ منطقه مجبور به پناه گرفتن کرده است. ۱۲ میلیون نفر در خطر خسارات ناشی از این طوفان قرار دارند و تاکنون ۱۰ هزار نفر کشته شده‌اند. طوفان و گردباد هایان پس از عبور از مرکز فیلیپین حالا به سمت جنوب شرق آسیا حرکت کرده و اکنون ویتنام در خطر آسیب قرار دارد هر چند که از سرعت آن کاسته شده است.

دولت ویتنام عملیات خارج کردن دهها هزار نفر از مسیر گردباد را آغاز کرده است. در فیلیپین در حالی که دولت در تلاش برایتوزیع کمکهای غذایی است عده‌ای مشغول دزدی و غارت اموال فروشگاه‌ها و خانه‌ها هستند.

مدرسه‌ها و اداره‌های دولتی که در مسیر طوفان قرار دارند بسته شده‌اند اما خسارات ناشی از این طوفان می‌تواند در فیلیپین بی‌سابقه باشد. سال گذشته طوفان بوپا باعث ویرانی بخش هایی از جنوب فلیپین شد و هزار کشته به جا گذاشت و بیش از یک میلیارد دلار خسارت وارد کرد. این بار مقام‌های دولت فیلیپین تلاش کرده‌اند آمادگی بیشتری داشته باشند و بالگردهای نظامی و کشتی‌های نیروی دریایی آماده واکنش هستند. سازمان‌های امداد کمک‌‌های خود را آماده کرده‌اند تا به مناطق طوفان زده ارسال شود. گذشتن طوفان هایان اما از فیلیپین زمان می‌برد و مشخص نیست در نهایت چه مقدار تلفان و خسارات پشت سر هایان باقی بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 6 =

دنبال کنید @ اینستاگرام